Niebezpieczne reklamy w Wikipedii

Dość częstym zjawiskiem w Wikipedii są banery reklamowe dotyczące ważnych wydarzeń z życia internetowej encyklopedii. Jeśli jednak zamiast zdjęcia Jimmy’ego Walesa pojawiają się  komercyjne reklamy to znak, że przeglądarka została zainfekowana.

Sytuacja, w kŧórej dochodzi do pojawiania się banerów reklamowych firm całkowicie niezwiązanych z Wikipedią, wiąże się z zainstalowanym w przeglądarkach internetowych złośliwym oprogramowaniem. Działanie zainfekowanej przeglądarki zostaje zakłócone i zamiast typowych banerów Wikipedii „nakładają się” reklamy stron trzecich.

Niebezpieczne reklamy w Wikipedii 1

Fundacja Wikimedia wystosowała oficjalny komunikat w tej sprawie:

Nigdy nie wyświetlamy reklam w Wikipedii. Jest ona finansowana przez ponad milion darczyńców, którzy oddają na jej działalność średnio około 30 dolarów. Prowadzimy kampanie w celu pozyskiwania funduszy, zwykle pod koniec roku. Jeśli widzisz komercyjne reklamy albo cokolwiek innego niż nasze apele o dofinansowanie to z pewnością twoja przeglądarka została zainfekowana złośliwym oprogramowaniem.

Wikipedia podała również w swoim oświadczeniu instrukcje dotyczące usuwania złośliwego oprogramowania lub niepożądanych rozszerzeń przeglądarek.

źródło zdjęcia: Wikipedia

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top