SAP dla niewidomych

Osoby nie mające na co dzień kontaktu z niewidomymi i słabowidzącymi użytkownikami komputera, nie zdają sobie często sprawy, że dzięki specjalnemu oprogramowaniu, takiemu jak JAWS, odczytującemu zawartość ekranu i przekazującemu ją do syntezatora mowy i monitora brajlowskiego, osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą swobodnie pracować na komputerze. Co więcej, nie ma żadnych przeszkód, aby pracowały one w systemie SAP. Dzięki dostępnym rozwiązaniom, wdrożony w wielu przedsiębiorstwach system SAP może być obsługiwany także przez osobę niewidomą lub słabowidzacą.
Wystarczy, że osoba ta zaznajomi się z klawiaturą komputera i odpowiednimi skrótami klawiszowymi, a jej komputer zostanie zaopatrzony w program typu screenreader, odczytujący zawartość ekranu (JAWS) oraz odpowiednio skonfigurowany system SAP.  Umożliwia to niewidomemu użytkownikowi pracę z wykorzystaniem systemu SAP, np. do programowania w języku ABAP, wprowadzania rozmaitych danych do systemu (faktur, zleceń, zapotrzebowań, itd.), księgowania dokumentów, przygotowywania raportów i zestawień czy aktualizowania danych klientów. Podobne rozwiązania pozwalają pracować osobom słabowidzącym. Wówczas potrzebny jest program powiększający ZoomText oraz powiększająco-udźwiękawiający Magic Plus, a także odpowiednie ustawienie wielkości czcionki i schematu kolorów w systemie SAP. Dzięki tego typu rozwiązaniom pracodawca może w pełni wykorzystać potencjał wiedzy i umiejętności pracowników bez względu na ich niepełnosprawność.

„Nowoczesne technologie informatyczne pozwalają osobom niewidomym i słabowidzącym swobodnie korzystać z komputera. Za ich pomocą mogą one przeglądać strony www, wysłać emaila, edytować dokumenty tekstowe, czy korzystać z komunikatorów internetowych.”- mówi Mikołaj Rotnicki, niedowidzący Konsultant w ICG Wdrożenia SAP. „Teraz także System SAP ERP jako jeden z pierwszych na rynku, dzięki rozwiązaniu „SAP dla niewidomych” może być dostosowany do potrzeb użytkowników z dysfunkcją wzroku. Kilkumiesięczna współpraca z niewidomym Michałem Kasperczakiem zaowocowała rozwiązaniem, które sprawia, że wszelkie ekrany transakcji w systemie, dotychczas dostępne jedynie osobom widzącym, mogą być usłyszane, a nawet „dotknięte” (w brajlu) przez osobę niewidomą. Takie właśnie, przyjazne rozwiązania biznesowe otwierają nowe możliwości przed niepełnosprawnymi poszukującymi pracy, a pracodawcom pozwalają likwidować bariery w zatrudnianiu osób niewidomych i słabowidzących.” – dodaje.

Promowanie zatrudniania osób niewidomych i niedowidzących jest kontynuacją działań, podjętych przez firmę ICG Wdrożenia SAP w 2007 roku, kiedy to powstał innowacyjny program bezbarier.icg.pl. W ramach  programu wystartował  udźwiękowiony serwis internetowy z ofertami pracy dla niepełnosprawnych. Niewidomi czy słabowidzący, wykorzystując jedynie przeglądarkę internetową i klawiaturę komputera mogą samodzielnie poruszać się po serwisie. Każdy jego element czytany jest przez pracowników ICG. Oprócz ofert pracy na stronie znajdują się również wypowiedzi wybranych pracowników ICG na temat pracy z osobami niepełnosprawnymi, a także informacje o firmie.

Warto zaznaczyć, że firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne mogą liczyć na wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego środki przeznaczane są m.in. na rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych (w postaci dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz refundacji składek ubezpieczeń społecznych) a także na dofinansowanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego (ZUS, KRUS).

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top