SAP umocnił się na pozycji lidera rynku ERP

Firmy SAP Polska i IDC Polska podsumowały roku 2003 na rynku oprogramowania wspierającego zarządzanie. Według IDC liderem polskiego rynku ERP pozostaje SAP z 28,5% udziału w rynku i dystansem ponad dziesięciu punktów procentowych do kolejnego konkurenta.
Na dalszych pozycjach znazły się Oracle – 18.1%, IFS – 8.8%, QAD – 5.0%, BPSC – 3.6%, inne – 36.0%.

Na wzmocnienie pozycji SAP wpłynęły wysokie przychody ze sprzedaży licencji i utrzymania oprogramowania, które stanowią 75% obrotów firmy.

Wśród klientów SAP Polska w 2003 roku były nie tylko przedsiębiorstwa przemysłowe, ale także instytucje finansowe i publiczne, firmy telekomunikacyjne oraz sektor MŚP. Jednym z największych kontraktów było wdrożenie platformy handlu elektronicznego w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, która obecnie w oparciu o rozwiązania SAP świadczy usługi e-handlu dla instytucji administracji publicznej i firm.

“SAP wszedł w rok 2004 z bardzo mocną pozycją na polskim rynku i wszystko wskazuje na to, że będziemy ją dalej podnosić, zgodnie z trendami polskiego rynku IT, którego struktura będzie kształtować się podobnie jak na rynkach europejskich, gdzie tak renomowany dostawca systemów ERP jak SAP cieszy się jeszcze większą popularnością i blisko 40-procentowym udziałem w rynku” – ocenia Grzegorz Rogaliński, Prezes SAP Polska. “Mamy doświadczenie w Polsce, sprawdzone rozwiązania dla firm każdej wielkości i z każdej branży oraz otwarte możliwości integracji systemów SAP – wszystko to pozwala mieć bardzo ambitne plany.”

W sumie SAP Polska podpisał w 2003 roku ponad 140 nowych kontraktów i zwiększył ilość klientów do ponad 450 – tyle firm i instytucji w Polsce korzysta z rozwiązań SAP. Przychody SAP w 2003 roku wzrosły do 161 mln zł (154,6 mln zł w 2002), z czego blisko ok. 120 mln zł stanowiły przychody ze sprzedaży licencji i wsparcia oprogramowania. Wśród nowych klientów pozyskanych przez SAP w roku 2003 należy wymienić firmy takie jak: Grupę Lotos, Grupę Energetyczną ENEA, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA, Szczecińską Energetykę Cieplną, Energetykę Dwory, Polfę Grodzisk, Bank Zachodni WBK, J.W. Construction.

“W 2003 roku rynek ERP odnotował ponad 10% wzrost pomimo ograniczonych inwestycji dużych firm w systemy IT. Do wzrostów przyczynia się coraz większe zainteresowanie firm z sektora MŚP zaawansowanymi rozwiązaniami wspierania zarządzania” – powiedział Andrzej Jarosz, dyrektor polskiego oddziału IDC, firmy badającej rynek IT. “Chociaż duże i bardzo duże przedsiębiorstwa wciąż determinują obraz rynku ERP w Polsce, badania IDC wskazują na coraz większą rolę firm średnich, zatrudniających od 100 do 500 pracowników.”

IDC podkreśla w swoim raporcie, że coraz większe znaczenie na rynku aplikacji wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem będą miały także moduły analityczne oraz zarządzania kapitałem ludzkim.

Wpisy promowane

  • Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?
    Pracownicy będący podstawą każdego biznesu, wymagają umiejętnego i sprawnego zarządzania. Bez tego żaden pracodawca nie będzie w stanie zapewnić swojemu ...
  • Nadzór nad pracownikami terenowymi w firmie
    Kontrola pracy w terenie ma korzystny wpływ na efektywność podejmowanych działań. Dzięki nadzorowi przedsiębiorstwa mogą skuteczniej wykrywać ewentualne nieprawidłowości oraz ...

Wydarzenia

IT w Ubezpieczeniach
09.12.2021
Pytech Summit 2021
09.12.2021
Kongres Bezpieczeństwa Sieci
16.12.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry