SAP umocnił się na pozycji lidera rynku ERP

Opublikowano: 19 maja 2004. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Firmy SAP Polska i IDC Polska podsumowały roku 2003 na rynku oprogramowania wspierającego zarządzanie. Według IDC liderem polskiego rynku ERP pozostaje SAP z 28,5% udziału w rynku i dystansem ponad dziesięciu punktów procentowych do kolejnego konkurenta.
Na dalszych pozycjach znazły się Oracle – 18.1%, IFS – 8.8%, QAD – 5.0%, BPSC – 3.6%, inne – 36.0%.

Na wzmocnienie pozycji SAP wpłynęły wysokie przychody ze sprzedaży licencji i utrzymania oprogramowania, które stanowią 75% obrotów firmy.

Wśród klientów SAP Polska w 2003 roku były nie tylko przedsiębiorstwa przemysłowe, ale także instytucje finansowe i publiczne, firmy telekomunikacyjne oraz sektor MŚP. Jednym z największych kontraktów było wdrożenie platformy handlu elektronicznego w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, która obecnie w oparciu o rozwiązania SAP świadczy usługi e-handlu dla instytucji administracji publicznej i firm.

„SAP wszedł w rok 2004 z bardzo mocną pozycją na polskim rynku i wszystko wskazuje na to, że będziemy ją dalej podnosić, zgodnie z trendami polskiego rynku IT, którego struktura będzie kształtować się podobnie jak na rynkach europejskich, gdzie tak renomowany dostawca systemów ERP jak SAP cieszy się jeszcze większą popularnością i blisko 40-procentowym udziałem w rynku” – ocenia Grzegorz Rogaliński, Prezes SAP Polska. „Mamy doświadczenie w Polsce, sprawdzone rozwiązania dla firm każdej wielkości i z każdej branży oraz otwarte możliwości integracji systemów SAP – wszystko to pozwala mieć bardzo ambitne plany.”

W sumie SAP Polska podpisał w 2003 roku ponad 140 nowych kontraktów i zwiększył ilość klientów do ponad 450 – tyle firm i instytucji w Polsce korzysta z rozwiązań SAP. Przychody SAP w 2003 roku wzrosły do 161 mln zł (154,6 mln zł w 2002), z czego blisko ok. 120 mln zł stanowiły przychody ze sprzedaży licencji i wsparcia oprogramowania. Wśród nowych klientów pozyskanych przez SAP w roku 2003 należy wymienić firmy takie jak: Grupę Lotos, Grupę Energetyczną ENEA, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA, Szczecińską Energetykę Cieplną, Energetykę Dwory, Polfę Grodzisk, Bank Zachodni WBK, J.W. Construction.

„W 2003 roku rynek ERP odnotował ponad 10% wzrost pomimo ograniczonych inwestycji dużych firm w systemy IT. Do wzrostów przyczynia się coraz większe zainteresowanie firm z sektora MŚP zaawansowanymi rozwiązaniami wspierania zarządzania” – powiedział Andrzej Jarosz, dyrektor polskiego oddziału IDC, firmy badającej rynek IT. „Chociaż duże i bardzo duże przedsiębiorstwa wciąż determinują obraz rynku ERP w Polsce, badania IDC wskazują na coraz większą rolę firm średnich, zatrudniających od 100 do 500 pracowników.”

IDC podkreśla w swoim raporcie, że coraz większe znaczenie na rynku aplikacji wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem będą miały także moduły analityczne oraz zarządzania kapitałem ludzkim.

Sylwester KozakSAP umocnił się na pozycji lidera rynku ERP

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.