Scarky – polskie innowacje na światowym poziomie

Firma Sphere Research Labs z Pomorskiego Parku Naukowo-Technicznego uruchomiła Scarky, kolejny (po spoj.pl i codechef.com) portal na bazie SPOJ Engine. Jest to pierwsze na świecie rozwinięcie portalu typu Online Judge, które umożliwia tworzenie zagadek i łamigłówek (również programistycznych) osadzanych na stronie internetowej użytkownika i wzbogaconych automatycznie generowanym rankingiem.

ScarkyCo to jest Online Judge?

Systemy typu Online Judge najprościej można określić jako umieszczone w internecie zbiory zadań dla programistów zaopatrzone dodatkowo w moduł do sprawdzania poprawności rozwiązań. Standardowy przebieg aktywności użytkownika w takim systemie wygląda mniej więcej tak: użytkownik wybiera zadanie do rozwiązania, czyta treść, myśli, czasem szuka potrzebnych algorytmów lub narzędzi, a następnie pisze program będący rozwiązaniem zadania. Napisany program testuje najpierw sam, a kiedy dojdzie do przekonania, że jest poprawny, wysyła go do systemu. W systemie program użytkownika jest kompilowany i uruchamiany na specjalnie przygotowanych danych testowych.

Wynik działania programu użytkownika trafia do programu oceniającego. Program oceniający bada poprawność wygenerowanego rozwiązania i wysyła komunikat z powrotem do użytkownika. W razie niepowodzenia (zła odpowiedź, przekroczony limit czasu itp.) użytkownik może poprawić swoje rozwiązanie i ponownie zgłosić je do systemu. W przypadku sukcesu (rozwiązanie poprawne) użytkownik ma potwierdzenie, że jego program daje poprawne wyniki oraz, że jest napisany efektywnie (mieści się w limicie czasu wyznaczonym przez twórcę zadania). W ten sposób ma on możliwość potwierdzenia własnych umiejętności i porównania się z innymi programistami. Porównanie takie może zrobić też (potencjalny) pracodawca i to pod różnym kątem: liczby rozwiązanych zadań w określonym czasie, ich trudności, efektywności stworzonych rozwiązań, zastosowanej technologii itp.

System SPOJ

Spoj.pl, stworzony i utrzymywany przez Sphere Research Labs, jest jednym z największych systemów typu Online Judge na świecie. Zarówno pod względem liczby użytkowników, liczby dostępnych zadań, liczby nadsyłanych zgłoszeń i organizowanych konkursów mieści się w ścisłej, światowej czołówce.

SPOJ jest jedynym na świecie systemem, w którym zgłoszenia można nadsyłać w wielu językach programowania (obecnie dostępnych jest ich ponad 30). Udostępnia również elastyczny system do dodawania własnych zadań i tworzenia konkursów programistycznych.

Sphere Research Labs jako pierwsza udostępniła silnik Online Judge’a (Spoj Engine) do wykorzystania jako usługę przez podmiot zewnętrzny. W ten sposób, wiosną 2009 powstał kolejny portal konkursowy dla programistów: CodeChef.com.

Scarky

Kolejny krok nastąpił wraz z premierą scarky.com. Teraz użytkownicy nie tylko mogą tworzyć własne zadania i zagadki ale też jednym ruchem umieszczać je na swojej stronie domowej czy też blogu. Serwis ten jest skierowany do szerszego grona odbiorców niż typowy online judge. Osoby nie mające pojęcia o programowaniu mogą tu łatwo tworzyć zagadki logiczne, matematyczne, czy sudoku. Razem z gotowym okienkiem umieszczanym na stronie, Scarky dostarcza mechanizm sprawdzania poprawności odpowiedzi i generowania rankingu.

Scarky.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top