SECURE 2008: budowa społecznej świadomości zagrożeń

Opublikowano: 2 października 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

2 października rozpoczyna się XII Konferencja na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego – „SECURE 2008”. Organizatorzy – NASK i działający w NASK zespół CERT Polska – kładą w tym roku nacisk na najważniejsze kwestie związane z ochroną tożsamości i budową świadomości zagrożeń występujących w Internecie.
Na konferencji pojawią się przedstawiciele największych polskich serwisów internetowych, w których do ataków na tożsamość dochodzi praktycznie non-stop. Uczestnicy wysłuchają m.in. wystąpień specjalistów z serwisów Allegro.pl i Nasza-Klasa.pl, a także przedstawiciela Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Od wielu lat stałym elementem programu SECURE są kwestie budowy społecznej świadomości zagrożeń występujących w Internecie. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy poświęcają temu tematowi całą sesję, podczas której głos zabiorą zarówno polscy specjaliści z NASK i Fundacji Dzieci Niczyje zaangażowani w realizację europejskiego programu Saferinternet.pl, jak i przedstawiciele ENISA – Europejskiej Agencji bezpieczeństwa Sieci i Informacji, która również stawia sobie za jeden z priorytetów tworzenie programów uświadamiających o zagrożeniach w sieci.

W programie konferencji znajduje się także blok dotyczący bezpieczeństwa IT w sektorze administracji państwowej. Szczególnie interesująco zapowiadają się informacje na temat działania nowych zespołów typu CERT, powstałych w strukturach administracji – CERTu wojskowego i działającego od tego roku w ramach ABW – CERTu rządowego – GOV.CERT.PL. Kolejna sesja SECURE 2008 związana z bezpieczeństwem teleinformatycznym dotyczy bezpieczeństwa e-banking. Na jej tematykę składają się prezentacje przygotowane przez przedstawicieli Związku Banków Polskich i CERT-u węgierskiego (będzie mowa o współpracy tego CERTu z tamtejszymi bankami).

Jak mówi kierownik działu CERT Polska w NASK, Mirosław Maj, – zawsze dbamy o to, aby SECURE była okazją do zaprezentowania bieżącej działalności operacyjnej i projektowej zespołu CERT Polska. Obok doświadczeń wynikających z obsługiwanych przez nas przypadków naruszenia bezpieczeństwa i współpracy z innymi polskimi zespołami reagowania, szeroko przedstawimy właściwie wszystkie najważniejsze projekty prowadzone przez CERT Polska, takie jak ARAKIS, WOMBAT i  HoneySpider Network. Uzupełnieniem informacji o działalności NASK w dziedzinie bezpieczeństwa sieciowego będzie sesja, w trakcie której zostaną przedstawione inne tematy – dotyczące bezpieczeństwa DNS, rozwiązań hostingowych i systemów biometrii.

Hanna LaskowskaSECURE 2008: budowa społecznej świadomości zagrożeń

Podziel się!

O autorze

hania