SimFabric otrzymało dofinansowanie na stworzenie platformy rozszerzonej rzeczywistości z elementami AI

Blind Warrior Sp. z o.o. – spółka celowa SimFabric S.A. – rozpoczyna prace nad stworzeniem własnej technologii SAR, łączącej i analizującej ruch człowieka z wirtualnym otoczeniem. Symulator powstały na bazie autorskiej technologii SAR pomoże m.in. w rehabilitacji osób niewidomych i niedowidzących. Na ten innowacyjny projekt Spółka otrzymała bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 855 879,00 zł.

SimFabric otrzymało dofinansowanie na stworzenie platformy rozszerzonej rzeczywistości z elementami AI 1

Blind Warrior ma na celu stworzenie platformy rozszerzonej rzeczywistości SAR łączącej rzeczywisty, swobodny ruch człowieka w przestrzeni 3D ze stworzonym wirtualnym otoczeniem. Ponadto, technologia pozwoli rozpoznawać i analizować w czasie rzeczywistym ruch człowieka i jego interakcje z obiektami wirtualnymi. Platforma będzie również optymalizować, w ramach zadanych kryteriów, ludzką motorykę oraz umożliwiać zwrotną korektę i usprawnianie rzeczywistych kompetencji ruchowych użytkownika.

Naszym celem nie jest stworzenie samej technologii, a przede wszystkim zaproponowanie konkretnych rozwiązań, w których będziemy ją wykorzystywać na co dzień. W ramach dalszych prac rozwojowych Blind Warrior zrealizuje działania deweloperskie, zmierzające do wykorzystania powstałej technologii SAR w pierwszym tego typu symulatorze, przeznaczonym dla osób niewidomych i niedowidzących. Mechanizm będzie im służył m.in. jako metoda rehabilitacji.  Samuraj AR, bo taka jest jego robocza nazwa, wykorzystać będą mogły także osoby sprawne, do różnego rodzaju interakcji bez użycia wzroku –  komentuje projekt Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej SimFabric Julia Leszczyńska.

Łączna kwota dofinansowania projektu wynosi 1.080.500,00 zł, co odpowiada jego całkowitemu kosztowi. Finansowanie jest udzielane przez Fundusz RDS Fund w ramach realizacji programu POIR 1.3.1 “Wsparcie Projektów badawczo-rozwojowych w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept – BRIdge Alfa” i stanowi połączenie środków prywatnych oraz dotacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

To przełomowy i bardzo zaawansowany projekt, nie tylko w skali naszego kraju, ale na arenie międzynarodowej. Tym bardziej cieszy nas fakt, że będzie realizowany już w niedalekiej przyszłości. Prace nad samą technologią SAR potrwają około  dziewięć miesięcy i rozpoczęły się w dniu otrzymania przelewu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – dodaje Julia Leszczyńska.

Blind Warrior będzie opracowywał i testował platformę, a następnie symulator w budowanym przez SimFabric Centrum Badawczo-Rozwojowym. Największe w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe dla przemysłu kosmicznego i rozrywkowego ma powstać w Polsce do 2023 r., a rozpoczęcie prac zaplanowano na 2021 r. SimFabric potwierdziła otrzymanie dofinansowania od Ministerstwa Rozwoju, w wysokości ponad 11,75 mln zł z łącznej wartości 25,11 mln zł, na budowę tego obiektu. Centrum „Space Engine Lab” będzie stanowić zaplecze techniczne dla prac nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry