Świat we władaniu komórki

Według ONZ i Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego operatorzy komórkowi podpisali do 2008 roku ponad 4 mld umów. W 2000 roku było ich około 1 mld. Dziennik Polska The Times przyjrzał się rynkowi telefonii komórkowej w Polsce i na świecie.

Najlepiej rozwijającym się obszarem pod względem usług mobilnych jest Afryka, gdzie w przeciągu ośmiu lat liczba posiadaczy telefonów komórkowych wzrosła z 2 do 28%. Trudno ocenić ile w rzeczywistości osób korzysta z usług operatorów, gdyż normą w Afryce jest wypożyczanie sprzętu przez potencjalnych użytkowników.

Rynek afrykański to również usługi dostosowane do specyfiki tego obszaru. Ze względu na duże odległości i słabą sieć placówek bankowych w Kenii Vodafone zdecydował się na uruchomienie serwisu M-Pesa, dzięki któremu można za pomocą sms-a dokonywać przelewów pieniężnych.

W Europie natomiast daje się zauważyć tendencję do posiadania więcej niż jednego aparatu telefonicznego: 11% społeczeństwa posiada już dwa telefony komórkowe. W Polsce, według danych Telepolis.pl, jest około 44 mln kart SIM, a w samym 2008 roku przybyło 2,5 mln nowych kart. Jest to jednak o 2,3 mln mniej niż w 2007 roku.

http://polskatimes.pl/pieniadze/internet/90694,internet-i-komorki-podbily-caly-swiat,id,t.html

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top