Świąteczne sztuczki spamerów

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dominującą tematyką spamu w listopadzie były oferty produktowe wykorzystujące w nagłówkach hasła nawiązujące do świąt – poinformowała firma Symantec w najnowszym wydaniu raportu „The State of Spam” za listopad 2007 r. Ponadto pojawił się świąteczny spam obrazkowy. Po otwarciu załączonego pliku w formacie GIF wyświetlała się postać tajemniczego osobnika rzucającego śnieżkami. Zabawnej animacji towarzyszyło jednak przekazanie adresu odbiorcy i jego rejestracja na serwerze spamera. Specjaliści z firmy Symantec przestrzegają przed rozsyłaniem tak niepozornie wyglądającej wiadomości do znajomych i rodziny.
Internetowi przestępcy zainteresowani Olimpiadą w Pekinie w 2008 roku
Mimo iż najbliższa letnia olimpiada odbędzie się dopiero za 9 miesięcy, spamerzy już teraz wykorzystują przyszłoroczne wydarzenie sportowe w Pekinie. W rozsyłanych wiadomościach – podając się za Narodową Chińską Korporację Naftową – informują o wygranej wycieczce na Olimpiadę lub nagrodzie pieniężnej. E-mail wygląda jak typowy spam z serii „powiadomienie o wygranej”. Internetowi przestępcy liczą na duży odzew i w konsekwencji uzyskanie wartościowych danych osobistych.

Spamerzy wykorzystują tragedię rodziny McCann
Wykorzystując publiczne zainteresowanie zaginięciem Madeleine McCann, pozbawiony skrupułów spamer rozsyłał wiadomości z linkiem do strony poświęconej zaginięciu brytyjskiego dziecka. Jednak po otworzeniu łącza użytkownicy odsyłani byli do witryny jednie wyglądającej na oficjalną stronę rodziny McCann. W rzeczywistości służyła ona do dystrybucji znajdującego się tam wirusa. Aby uwiarygodnić stronę, zamieszczono na niej w sposób bezprawny logo firmy Symantec oraz tekstowe reklamy Google dla produktów antywirusowych.

Bazy danych na sprzedaż
Specjaliści z firmy Symantec zaobserwowali w listopadzie pojawienie się spamu zachęcającego do zakupu dużych baz danych z adresami mailowymi oraz innymi danymi personalnymi. Spamerzy zapewniali jednocześnie, że jest to idealne narzędzie do rozpoczęcia nowego biznesu. W takich wiadomościach przeważał język hiszpański oraz włoski.

Zimowe żniwa
Firma Smantec zablokowała ponad 35 milionów pustych wiadomości. Wysyłka tak ogromnej ilości maili miała na celu zdobycie jak największej ilości zweryfikowanych adresów wykorzystywanych w przyszłości przez spamerów do rozsyłania niechcianej korespondencji.

Inne wnioski z najnowszego opracowania:
•    Ilość niechcianych wiadomości w listopadzie (wykrytych na warstwie SMTP) osiągnęła rekordowy poziom 72%.

•    Podobnie jak w poprzednim miesiącu, spam o tematyce produktowej stanowił największą część rozsyłanych niechcianych wiadomości (27%).

•    Ilość spamu z wykorzystaniem technik wyłudzania pieniędzy, danych oraz oszustw finansowych
wzosła o 1%, stanowiąc łącznie 19% wszystkich niechcianych wiadomości.

•    Na trzecim miejscu uplasował się spam oferujący produkty bądź usługi związane z Internetem
i komputerami – 18% (bez zmian w porównaniu z październikiem).

•    Wzrosła nieznacznie (o 1%) ilość spamu o tematyce finansowej, zatrzymując się na poziomie 15%.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry