Światowa sieć pizzerii – bogate menu, świeże dodatki

Chyba nie ma drugiego tak uniwersalnego dania, jak pizza. Chociaż wywodzi się z Włoch, to podobno najsmaczniejsza jest w Nowym Jorku. Pizzowi fundamentaliści kręcą nosem na pizzę hawajską, inni zajadają się każdym drożdżowym plackiem, który ma ich ulubione dodatki, nie zważając na włoską tradycję. Bo dobra pizza to każda, byle miała tylko świeże składniki najwyższej jakości oraz była wypiekana w wysokiej temperaturze.

Skąd w ogóle wzięła się pizza?

Dzisiejsze pizze zawdzięczamy wymianie kulturowej Włochów z mieszkańcami Ameryki Północnej.

Światowa sieć pizzerii - bogate menu, świeże dodatki 1Ale może od początku… Słowo “piza” znane jest od końca X wieku i odnosiło się do wypieku z ciasta przyprawionego bazylią oraz serem. Później, gdy z Ameryki przywieziono do Włoch pomidory, także i one trafiły na placki. Pierwsze pizzerie pojawiły się w XVIII wieku w Neapolu i od razu zdobyły olbrzymią popularność, chociaż królowały na razie trzy rodzaje: ”alla mastunicola” z serem i bazylią, ”marinara” z pomidorami oraz “margerita” z mozarellą od imienia królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. I tak z Neapolu pizza trafiła do Stanów i zadomowiła się na dobre w końcówce XIX wieku. Natomiast w północnych Włoszech spopularyzowała się dopiero po II Wojnie Światowej za sprawą robotników, którzy z południa przenosili się do pracy na północ kraju. Podczas podróży do Włoch w poszukiwaniu prawdziwej pizzy, możemy spróbować dwóch jej odmian – neapolitańskiej i rzymskiej. Ta pierwsza jest grubsza, mocno zarumieniona, z podniesionymi brzegami, rzymska z kolei bardzo cienka i płaska.

Pizza, nasza, polska…

To teraz Polska… Mylą się ci, którzy myślą, że pizza w naszym kraju pojawiła się dopiero po upadku komunizmu, gdy w polskich miastach zaczęły powstawać duże, światowe sieci gastronomiczne. Od tamtego czasu faktycznie pizzę można jeść w takich restauracjach jak na przykład Domino’s Pizza, o której można więcej poczytać tutaj  http://www.entuzjascipizzy.pl/. Początki pizzy w naszym kraju sięgają jednak XVI wieku, a pieczony w gorącym piecu placek z serem, mięsem i przyprawami pojawił się na królewskim dworze podczas zaślubin Zygmunta Starego z Królową Boną. Jednak pierwsza pizzeria w naszym kraju powstała dopiero w 1974 roku w Słupsku, małym miasteczku w północnej Polsce. I tak jak w innych krajach na świecie, tak i u nas pizza uważana jest za jedno z najlepszych szybkich dań.

Kalorie kontra świeże produkty

Krzywią się jednak dietetycy, bo pizza nie należy do dań niskokalorycznych. 100 gramów serowej z menu Domino’s Pizza ma 256,9 kcal. Z drugiej jednak strony przyznają, że kawałek drożdżowego, cienkiego ciasta z sosem z pomidorów (antynowotworowy likopen!), mięsem, warzywami, oliwą, oliwkami i serem znakomicie syci i dostarcza niezłą dawkę wartościowych składników. Poza tym wpływa na samopoczucie, bo zjadanie sera pobudza organizm do wytwarzania serotoniny, która określana jest jako hormon szczęścia, czyli poprawia nastrój i zmniejsza dolegliwości bólowe. Nie da się więc ukryć, że kawałek pizzy co jakiś czas nie tylko nam nie zaszkodzi, ale także przyniesie sporą dawkę zadowolenia.

Pizza z menu Domino’s

Podstawą włoskiego placka są jednak składniki. W przypadku pizzerii Domino’s w menu królują pizze z dodatkiem prawdziwej mozzarelli Galbani, z sosem z naturalnych pomidorów, mięsem różnego rodzaju, z oliwkami i naturalnymi przyprawami ziołowymi, a nawet z mąki od odpowiednio dobranych dostawców. I chyba to sprawiło, że jest to jedna z najlepiej znanych pizzerii na świecie, bo swoją pizzę sprzedaje na sześciu kontynentach świata: w Ameryce Północnej i Południowej, w Afryce, Azji, Australii oraz w Europie. Obecna jest oczywiście także w naszym kraju, gdzie jak już wspominaliśmy, pizza zajęła zasłużone miejsce na liście ulubionych dań. Aż 70 procent Polaków zjadających pizzę, sięga właśnie po taką z pizzerii, a nie mrożoną czy samorobną, spora część z nich zamawia ją po prostu do domu, bo to wyjątkowo wygodny sposób na szybki, sycący posiłek.

Wspomniana już Domino’s Pizza to sieć restauracji w największych miastach w Polsce. Nie ma bardzo długiej tradycji, bo pierwszą otworzono na początku 2011 roku w Warszawie, jednak wciąż powstają nowe. Podejrzewać można, że przyczyną popularności jest smak dań, ale także promocje: niższe ceny za dwie pizze, darmowe lub tańsze dodatkowe napoje, darmowe kody do serwisów z filmami albo propozycje nowych kompozycji smakowych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top