Sybase na UW

Sybase Polska dostarczyła bazę danych, stanowiącą podstawę systemu internetowej rejestracji kandydatów na studia w Uniwersytecie Warszawskim. System działający na Linuxie – znany pod skróconą nazwą IRK – podczas tegorocznej rejestracji jest wykorzystywany już po raz drugi.

IRK udostępnia informacje o kierunkach studiów objętych centralną rejestracją kandydatów, terminach oraz miejscach egzaminów. Pozwala również na zdalne wypełnianie formularzy rejestracyjnych oraz regulowanie należności za egzaminy. Uniwersytet Warszawski jest pierwszą uczelnią w kraju, która stworzyła kandydatom na studia możliwość wykonania wszelkich czynności rejestracyjnych za pośrednictwem Internetu. Elektroniczny system rejestracji cieszy się ogromnym powodzeniem. W ubiegłym roku przez Internet złożono ponad 6 tysięcy zgłoszeń, a w tym roku spodziewane jest dużo więcej.
Rejestracja kandydatów ubiegających się o indeks UW wymaga jedynie założenia osobistego konta internetowego, wypełnienia stosownego formularza oraz określenia kierunków studiów, którymi jest zainteresowany kandydat. Wówczas system podaje informacje o wysokości opłat i numerze konta bankowego, na które należy dokonać wpłaty. Gdy do systemu banku dotrze potwierdzenie wpłaty (drogą elektroniczną; zwykle trwa to kilka dni), kandydat uzyskuje szczegółowe dane o miejscu i terminie egzaminów.

Podczas ubiegłorocznej rejestracji kandydatów system IRK działał na darmowej wersji bazy danych Adaptive Server Enterprise (ASE). W tym roku UW nieodpłatnie korzysta z najnowszej, komercyjnej wersji bazy danych Sybase Adaptive Server 12.5.0.3, działającej w środowisku Linux.
– Kluczową kwestią, decydującą o powodzeniu całego przedsięwzięcia jest wydajność technologii. System rejestracji jest bardzo skomplikowany z punktu widzenia struktury bazy danych i złożoności zapytań. Musi równocześnie obsługiwać zarówno dużą liczbę użytkowników interakcyjnych, jak i pliki z danymi, przetwarzane w trybie wsadowym. Wybrana technologia bazodanowa charakteryzuje się łatwością konfiguracji, niskimi wymaganiami w zakresie zapotrzebowanie na zasoby serwera, szczególnie na ilość pamięci operacyjnej oraz dobrą dokumentacją – mówi dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW prof. Stefan Jackowski.

W najbliższym czasie system IRK zostanie rozbudowany do postaci serwisu, który przez cały rok będzie służył jako źródło informacji o studiach na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie on zawierał strony ze statystykami przyjęć na studia, wynikami egzaminów, strony domowe wydziałów oraz ogłoszenia Biur Spraw Studenckich. W serwisie znajdzie się również forum dyskusyjne, na którym kandydaci będą mieli szansę wymienić opinie i zadać pytania samorządowi studenckiemu i studentom.

Na Wydziale MIM UW system Linux stosowany jest w procesie dydaktycznym, a także jako system operacyjny serwerów. Jest on stabilny, niezawodny i wydajny. Wydział dysponuje doskonałymi specjalistami od tego systemu.

http://www.sybase.com.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top