Szanse dla e-biznesu

Wszyscy zajmujący się e-biznesem lub planujący działania związane z rozwojem nowych technologii mają szansę na skorzystanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 8.1 oraz 8.2). Kolejny nabór wniosków to szansa na pozyskanie milionów na e-usługi, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Tym bardziej, że w tym roku  odbędzie się tylko jeden konkurs na e-projekty.

Konkursy adresowane są do mikro i małych przedsiębiorców, którzy mogą otrzymać dotacje na dwa rodzaje działalności. W ramach działania 8.1 (Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej – stworzenie i wdrożenie e-usługi) Unia dofinansuje projekty polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną (usług cyfrowych) oraz tworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług. W ramach działania 8.2 (Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B) można otrzymać pieniądze na tworzenie usług elektronicznych dla przedsiębiorstw oraz między przedsiębiorstwami (tzw. Business–to-Business – B2B), czyli po prostu usprawnianie procesów biznesowych.

Nabór wniosków w ramach działania 8.1 PO IG będzie przeprowadzony od 30 lipca do 30 września 2010 r., a w ramach działania 8.2 potrwa od 29 października do 30 listopada, zatem jest jeszcze czas, aby się do niego przygotować.

– Przedsiębiorca powinien zacząć od pomysłu na własny e-biznes i odpowiedzi na pytanie czy – w ramach istniejących programów – może otrzymać dofinansowanie. Jeśli jest szansa, to kolejnym etapem jest zapoznanie się z dokumentami formalnymi, a następnie przygotowanie wniosku – mówi Mariusz Kłobucki, prezes zarządu Europejskiego Centrum Doradztwa Finansowego, firmy doradczej pomagającej w pozyskaniu e-dotacji, która w poprzednim naborze pisała wnioski dla 40 zwycięskich projektów z działania 8.1. – Wielu zgłaszających się do nas przedsiębiorców przeraża skomplikowana dokumentacja, a procedura konkursowa wydaje się nie do przejścia. Pomagamy im przebrnąć przez sprawy formalne, cały czas podkreślając, że o dofinansowaniu projektu decyduje jego jakość, innowacyjność i efektywność ekonomiczna – dodaje Kłobucki.

Źródłem sukcesu w aplikowaniu o dotacje w ramach działania 8.1 oraz 8.2 jest przede wszystkim właściwe zrozumienie samej koncepcji e-usługi i jej odpowiedni opis, a także dobrze opracowany model biznesowy oraz harmonogram rzeczowo-finansowy. To wielka szansa dla wszystkich firm informatycznych, programistów, grafików i e-marketingowców. Jeszcze większe możliwości uzyskania dofinansowania mają przedsiębiorcy poniżej 27 roku życia, których objęto specjalnymi względami. W nowym naborze do wzięcia będzie około 200 milionów złotych. Przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek o dotacje w ramach każdego działania.

Trzeba jednak pamiętać, że w tym naborze na dofinansowanie e-usług zmieniły się nie tylko kryteria wyboru projektów, ale także procedura ich składania. Zgodnie z informacją Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorcy już nie będą musieli osobiście dostarczać dokumentów i oczekiwać w kolejkach. Składanie wniosków ma odbywać się tylko przez Internet, a data złożenia nie będzie miała wpływu na przyznanie dofinansowania.

Uwaga na zmiany we wnioskach, w 2010 roku wszyscy chcący otrzymać pieniądze z UE na e-usługi muszą stosować się do nowych kryteriów, szczegóły warto sprawdzić na www.parp.gov.pl.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry