Szkodliwe programy w Polsce – lipiec 2009

Przedstawiamy lipcowy raport Kaspersky Lab przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego na terenie Polski. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN). Raport jest podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentowane zostały najczęściej infekowane miasta Polski (Top 10) oraz aktywność wirusów na obszarach poszczególnych województw. Druga część dotyczy szkodliwego oprogramowania (Top 20), które jest odpowiedzialne za najczęstsze ataki na komputery polskich użytkowników.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Pierwszy wykres przedstawia dziesięć najczęściej infekowanych miast na terenie Polski. Jak widać pierwsze trzy miasta (Warszawa, Łódź i Poznań) generują ponad połowę infekcji w skali kraju (pozostałe miasta Polski, spoza Top 10, dają około 22% infekcji).

Szkodliwe programy w Polsce - lipiec 2009 1

Powyższy wykres prezentuje, jaki udział we wszystkich infekcjach w lipcu miały poszczególne miasta z TOP 10. Szczegółowe zestawienie, wraz z różnicami z poprzedniego miesiąca, jest widoczne w poniższej tabeli. W szczególności warto zwrócić uwagę na pierwszą pozycję…

Szkodliwe programy w Polsce - lipiec 2009 2

W poprzednim rankingu Warszawa również zajmowała pierwsze miejsce, jednak jej udział procentowy w infekcjach jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym miesiącu (http://www.viruslist.pl/news.html?newsid=543). Mamy także sporo nowości w postaci Szczecina, Bolesławca, Bydgoszczy oraz Lublina. Największy, a zarazem niechlubny awans – o pięć pozycji – przypada Wrocławiowi. Największym „wygranym” (z punktu widzenia bezpieczeństwa) tego zestawienia jest Łódź. Mimo, że nadal znajduje się w rankingu to procentowy udział w infekcjach spadł w tym mieście z 21,31% do 3,52%. Także Katowice zaliczyły spadek aż o 4 pozycje, jednak współuczestnictwo tego miasta zmalało jedynie o 0,71%. Miasta, które od poprzedniego zestawienia znalazły się poza rankingiem to Zawiercie, Kalisz, Kraków i Olsztyn.

Na poniższej mapce oznaczono poziom infekcji w poszczególnych województwach. Kolory zostały dobrane w zależności od udziału procentowego danego województwa we wszystkich infekcjach w całym kraju:

  • poniżej 5% – kolor żółty
  • między 5,01% a 20% – kolor pomarańczowy
  • między 20,01% a 30% – kolor czerwony
  • powyżej 30% – kolor bordowy

Szkodliwe programy w Polsce - lipiec 2009 3

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu prezentuje listę szkodliwego oprogramowania, które najczęściej atakowało komputery polskich internautów w lipcu. Warto porównać je z zestawieniem dla całego świata z tego samego okresu: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=544.

Szkodliwe programy w Polsce - lipiec 2009 4

Jak widać, w porównaniu do poprzedniego miesiąca mamy bardzo dużo nowości. Jedynie 3 szkodliwe programy pozostały na liście, z czego Trojan.Win32.Generic przesunął się na pierwsze miejsce, a Trojan-Spy.Win32.Delf.elz, odpowiadający za wykradanie prywatnych danych takie jak numery kart kredytowych oraz haseł bankowych, zaliczył największy spadek.

Tak duża różnica w stosunku do ostatniego zestawienia pokazuje jak szybko nowe, mniej znane infekcje pojawiają się w mniejszych regionach. Wirusy i trojany z poprzedniego raportu znalazły się daleko poza TOP 20 szkodliwego oprogramowania. Warto zauważyć, że raporty TOP 20 ze świata notują mniej nowości. Zazwyczaj jest to tylko rotacja tych samych szkodników.

Robak Kido, który był obecny w poprzednim zestawieniu, oraz plasujący się na pierwszym miejscu TOP 20 szkodliwych programów dla świata, nie stanowił w lipcu zagrożenia dla Polski. Niemniej jednak, użytkownicy, którzy mają problem z tą infekcją mogą zapoznać się z metodą wykrywania i usuwania robaka Kido pod tym adresem.

Jedna z pozycji TOP 20 jest warta zwrócenia uwagi. Jest to robak rozprzestrzeniający się przy pomocy sieci P2P – Palevo. Szkodnik ten infekuje także nośniki wymienne, zatem może się rozprzestrzeniać się poza siecią, co znacznie zwiększa jego efektywność.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top