BSA

Polska awansuje w Indeksie konkurencyjności branży IT

Z danych Indeksu konkurencyjności branży informatycznej opracowanego na zlecenie BSA wynika, że Polska zwiększyła swoją konkurencyjność w dziedzinie technologii informatycznych, awansując o 5 miejsc na 30 pozycję w światowej klasyfikacji.

48% polskich użytkowników komputerów to piraci komputerowi

Polska znalazła się w połowie rankingu postaw użytkowników wobec piractwa komputerowego i praw własności intelektualnej. Niemal połowa polskich użytkowników komputerów, przeważnie lub zawsze nabywa oprogramowanie z nielegalnych źródeł.

Prawie 1,4 miliona złotych kar dla piratów w Polsce

W wyniku 264 działań prawnych podjętych w 2008 roku przez BSA, polscy przedsiębiorcy używający nielegalnego oprogramowania narazili się na koszt łącznie prawie 1 miliona 400 tysięcy złotych, z czego 1 milion 200 tysięcy złotych to koszty odszkodowań zapłaconych przez przedsiębiorców, a dodatkowe 183 tysiące złotych to koszty już nabytego przez nich legalnego oprogramowania, przy czym dalsze oprogramowanie będzie nabywane w przyszłości.

Kara więzienia dla pirata

23 października b.r. uprawomocniło się postanowienie sądu w Bydgoszczy zarządzające wobec obywatela Armenii Tigrana T. wykonanie kary dwóch lat pozbawienia wolności za handel nielegalnym oprogramowaniem. Zapadło ono na skutek ponownego popełnienia przestępstwa w okresie warunkowego zawieszenia wykonania wcześniej orzeczonej kary. 26-letni obywatel Armenii znany był od lat bydgoskiej policji z handlu nielegalnym oprogramowaniem, a także …

Kara więzienia dla pirata więcej »

Polska na czwartym miejscu w piractwie

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez BSA w maju, Polska znalazła się na czwartym miejscu pośród wszystkich krajów Unii Europejskiej pod względem współczynnika wykorzystywania nielegalnego oprogramowania! Wyprzedzają nas tylko takie kraje jak Grecja, Rumunia i Bułgaria. Zbliżonymi wynikami nie powinny się także chwalić Litwa, Łotwa i Estonia, gdzie poziom piractwa, podobnie jak u nas, …

Polska na czwartym miejscu w piractwie więcej »

Przewiń do góry