RzetelnyRegulamin.pl

Polskie e-sklepy nieprzygotowane na nowe prawo o e-handlu

Za dwa miesiące zacznie obowiązywać nowa ustawa o prawach konsumenta. Zmiany będą spore, zwłaszcza dla właścicieli sklepów internetowych. Jak wynika z najnowszych badań wiedza o tym fakcie jest jednak zaskakująco niska. W tym przypadku nieświadomość może być boleśnie kosztowna.

Nawet 70 proc. sklepów internetowych może łamać prawo

Sprzedawcy starają się skupić przede wszystkim na zbudowaniu sklepu internetowego i na ciekawej ofercie przy okazji traktując wymogi prawne jako nieco mniej istotne. Jak się okazuje, blisko 3/4 sklepów może nieświadomie łamać prawo ostrzega RzetelnyRegulamin.pl.

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego? [art. ekspercki]

Błędy w regulaminach to powszechny problem wśród polskich sklepów internetowych. Według badań, może dotyczyć on nawet 70 proc. z nich. Co gorsza kary, jakie grożą przedsiębiorcom zaczynają się od 1,5 tysiąca złotych, a mogą sięgać nawet 10 proc. przychodów sklepu za ubiegły rok. Co więc powinien zawierać wzorcowy regulamin, aby właściciele sklepów internetowych mogli spać spokojnie?

Ponad 30 tys. pozwów dla e-sklepów za stosowanie klauzul niedozwolonych

Ponad 30 tysięcy pozwów sądowych dostały już e-sklepy za stosowanie klauzul niedozwolonych w 2013 r. Złożyli je konsumenci oraz pro-konsumenckie organizacje, które uczyniły z tego intratny biznes. Tylko w ciągu roku liczba ta wzrosła 2,5-krotnie. Rekordziści dostają nawet blisko 179 pozwów jednorazowo.

PIP pomoże GIODO – planowane ponad 90 tys. kontroli

Od 2011 roku Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przeprowadził ponad 400 kontroli. To niewielka liczba w stosunku do ilości firm przetwarzających dane osobowe w Polsce. Sytuacja ta ma się jednak w najbliższym czasie zmienić i liczba takich inspekcji może wzrosnąć do nawet kilkudziesięciu tysięcy rocznie. Wszystko za sprawą porozumienia GIODO i Państwowej Inspekcji Pracy, które przeprowadzą wspólne kontrole w firmach.

Przewiń do góry