.TK największym krajowym rejestrem

Opublikowano: 6 czerwca 2013. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

W najnowszym raporcie Centr znaleźć można bardzo ciekawą informację: .DE nie jest już największą pod względem ilości rejestracji krajową końcówką. Na podium po raz pierwszy zasiadło rozszerzenie .TK, należące do malutkiej wyspy Tokelau.

dottk_logoWedług danych Centr, .TK ma 16,7 mln zarejestrowanych nazw. Druga na liście, zajmująca do tej pory miejsce numer jeden, .DE ma 15,4 mln domen, a trzecia, .UK – 10,5 mln nazw. Nasza rodzima końcówka, .PL, zajmuje w tym zestawieniu 13 miejsce z 2,4 mln nazw. Wyprzedzają nas m.in. Włosi (2,5 mln) i Francuzi (2,6 mln).

Mimo pierwszego miejsca na liście największych ccTLD, .TK nie jest najszybciej rozwijającą się końcówką (54,7 proc. w ciągu ostatnich sześciu miesięcy). Prym wiedzie tu .CN (82,7 proc.), która w zestawieniu rejestrów zajmuje czwarte miejsce z 7,5 mln nazw.

Powód sukcesu .TK jest oczywisty: domeny tego typu rejestrować można za darmo. Przekłada się to również na częste wykorzystywanie tych nazw do wątpliwych prawnie i etycznie działań.

aznews.pl.TK największym krajowym rejestrem

Podziel się!

O autorze

aznews.pl

Serwis AZnews.pl przedstawia najważniejsze informacje z branży domenowej. Znaleźć tam można bieżące informacje, raporty i zestawienia sprzedaży.