Ubuntu zmierza na smartfony

Opublikowano: 3 stycznia 2013. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Do walki z głównymi mobilnymi systemami operacyjnymi wkracza firma Canonical. Czy Ubuntu zyska popularność wśród użytkowników smartfonów?

Pojawiły się właśnie pierwsze szczegóły dotyczące Ubuntu w wersji dla smartfonów. Na system trzeba będzie jednak poczekać przynajmniej do 2014 r. Twórcom oprogramowania, firmie Canonical, nie udało się także podpisać jeszcze żadnych umów z producentami sprzętu czy sieciami komórkowymi.

Ubuntu OS

Jakie będzie Ubuntu? Twórcy chcą w pełni wykorzystywać możliwości ekranów dotykowych – wiele funkcji obsługiwane będzie więc za pomocą gestów. Pojawić ma się również możliwość sterowania głosem.

Poniżej obejrzeć można wystąpienie Marka Shuttlewortha, założyciela Canonical. Przedstawia najważniejsze funkcje nadchodzącego systemu.

Siłą Ubuntu ma być jego wieloplatformowość. System działać może nie tylko na telefonach, ale również na komputerach stacjonarnych czy telewizorach. Canonical chce kierować swą ofertę zarówno do mniej zasobnych klientów, jak i tych zamożniejszych oraz korporacyjnych. W krótkim czasie chce osiągnąć trzecią, po iOS i Androidzie, pozycję na rynku mobilnych systemów. Nie będzie to jednak proste – konkurencja ma kilka lat doświadczeń przewagi. Ubuntu może być jednak ciekawą alternatywą dla osób, które nie odnajdują się w obecnie dostępnych rozwiązaniach.

Dawid ZarazińskiUbuntu zmierza na smartfony

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.