Unijna historia Polski w portalu Polska.pl

Opublikowano: 5 maja 2004. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Akcesja Polski do Unii Europejskiej i Święto Konstytucji 3 Maja uczczone zostały w portalu Polska.pl poprzez specjalnie przygotowany serwis, poświęcony prezentacji dokumentów ukazujących doświadczenia unijne w polskiej teorii i praktyce państwowej. Jest to kolejny przykład zaangażowania autorów portalu w jego edukacyjny, wartościowy charakter.

Serwis „Idee europejskie w tradycji prawno-państwowej Rzeczypospolitej Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego” jest wirtualną wersją wystawy, zorganizowanej przez Trybunał Konstytucyjny i Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie we współpracy z Fundacją Książąt Czartoryskich w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Miłośników Dawnych Dokumentów „Archiwum Patriae”.

Wystawa przedstawia 45 wybranych dokumentów – zabytków ustrojowych i prawnych z czasów Rzeczypospolitej Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Polska przystępuje 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej jako kraj głęboko w Europie zakorzeniony, współtworząc jej duchowe dziedzictwo, urzeczywistniający w swej praktyce państwowej i ustrojowej rozwiązania prekursorskie, które znalazły swe odpowiedniki w innych krajach kontynentu znacznie później – zapowiada wystawę Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, Daria Nałęcz. Wśród dokumentów znajdują się, oprócz Konstytucji 3 Maja, takie zabytki jak traktat pokojowy z Oliwy, akt Unii Lubelskiej z 1569 roku i akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej, wpisany niedawno na listę programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Wystawa to kolejny przykład modelowej kooperacji między NASK a Archiwami Państwowymi. Mamy nadzieję, że zainicjowana podczas organizacji wystawy współpraca z Trybunałem Konstytucyjnym zaowocuje w przyszłości następnymi cennymi projektami – mówi Marek Marzec, kierownik portalu Polska.pl.

http://www.polska.pl

Sylwester KozakUnijna historia Polski w portalu Polska.pl

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.