Uruchomienie SWD w Szczytnie

Opublikowano: 21 stycznia 2003. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , , ,

System Wspomagania Dowodzenia w Wyższej Szkole Policji wykorzystuje rozwiązanie telekomunikacyjne cyfrowej bezprzewodowej łączności TETRA. Technologia ta oferuje szeroki dostęp do funkcji potrzebnych różnego rodzaju służbom publicznym. Zapewnia m.in. wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności, funkcje dyspozytorskie, połączenia w grupach abonenckich oraz połączenia priorytetowe. Technologia TETRA uznana została za standardowe rozwiązania dla niemal wszystkich służb bezpieczeństwa i porządku publicznego w Europie. Stworzono już ponad 150 sieci systemów TETRA w 45 krajach.

Kancelaria Prezydenta RP wyszła z inicjatywą stworzenia takiego ośrodka, zyskując dla tego przedsięwzięcia partnerów o wielkiej renomie – Firmy ComputerLand i NOKIA. W maju 2002 r. w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego podpisane zostały w Pałacu Prezydenckim dokumenty dotyczące przekazania w formie darowizny Systemu Wspomagania Dowodzenia dla Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (komercyjna wartość tej inwestycji przekracza 4,5 mln zł.) Od tego czasu wspomniane firmy we współpracy z Policją tworzyły System, a równocześnie wykładowcy i słuchacze Szkoły odbywali stosowne szkolenia.

System Wspomagania Dowodzenia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie jest już w pełni gotowy do eksploatacji. Można tu nie tylko szkolić policjantów i funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, ale też wykorzystywać dla rzeczywistych działań operacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie (co już ma miejsce) oraz jako centrum powiadamiania ratunkowego. Podobnym ośrodkiem szkoleniowym w Europie może poszczycić się jedynie Finlandia.

System oparty jest o technologię Nokia TETRA oraz aplikację CoLombo 2 Firmy ComputerLand. Oferuje możliwość komunikacji głosowej w trybie trunkingowym i bezpośrednim (DMO), dynamiczne zarządzanie strukturami grup użytkowników z poziomu aplikacji dyspozytora oraz w pełni bezpieczny dostęp do rzeczywistych i treningowych baz danych Policji (KSIP, PESEL) z wykorzystaniem protokołu WAP. Dodatkowo, można dokładnie zlokalizować patrole policyjne na mapie Szczytna z wykorzystaniem aplikacji GPS/AVL, monitorować (wspólnie z Komendą Powiatową Policji) obszar miasta z wykorzystaniem kamer TV, a także przyjmować i rejestrować zgłoszenia o zdarzeniach. Wszystkie wymienione elementy składają się na skuteczną możliwość zarządzania oraz dowodzenia siłami i środkami Policji.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako jedna z pierwszych placówek w Europie możemy zapewnić policjantom szkolenie w oparciu o prawdziwy system TETRA, który jest standardem obowiązującym w krajach Unii Europejskiej. To zupełnie wyjątkowa sytuacja: nasi funkcjonariusze będą mogli zapoznać się z systemem TETRA znacznie wcześniej niż wielu ich zagranicznych kolegów” – stwierdza Komendant Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie prof. Wiesław Pływaczewski.

Sylwester KozakUruchomienie SWD w Szczytnie

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.