USA: 20% startupów ma problemy z finansowaniem

Kryzys na rynku kredytów jest od pewnego czasu jednym z największych problemów amerykańskiej gospodarki. Dotychczas firmy internetowe nie miały z tego powodu problemów. Teraz jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. 20% wspieranych zewnętrznym finansowaniem startupów zainwestowało sporo gotówki w długoterminowe instrumenty dłużne. Teraz desperacko próbują upłynnić zamrożone środki – pisze TechCrunch.
Szczególną popularnością wśród firm IT cieszył się specyficzny typ wieloletnich obligacji, których oprocentowanie ustalane jest w drodze tak zwanej aukcji holenderskiej (licytacja zaczyna się od bardzo niekorzystnej stawki, która spada / rośnie tak długo, aż znajdzie się kupiec). W USA ten rynek wart jest 330 miliardów dolarów.

Mimo długoterminowego charakteru inwestycji obligacje są dość elastycznym instrumentem. Aukcje organizowane są co 7, 28 lub 35 dni. Aktualni posiadacze mogą sprzedać wtedy (bez utraty dotychczasowych odsetek) swoje udziały. Zapewnia im to zastrzyk gotówki. Niestety w połowie lutego doszło do zamrożenia rynku – największe banki odmówiły wypłat kupcom i przestały organizować aukcje.

W nieformalnej sondzie okazało się, że 12 na 60 zapytanych startupów ma pieniądze ulokowane w zablokowanych instrumentach. W najgorszej sytuacji znajduje się firma Jet Blue, która zamieniła na obligacje ponad 70% swoich finansowych rezerw. Spółki ratują się zaciągając pożyczki na mniej więcej taki sam procent, na jaki wyceniono feralne papiery. Korporacje tłumaczą, że nie zdawały sobie sprawy z ryzyka.

Źródło: TechCrunch

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry