VaGla.pl ma 5 lat !

Serwis „VaGla – Prawo i Internet” powstał w styczniu 1997 roku. Poświecony jest propagowaniu wiedzy o związkach prawa z internetem. Odwiedzający „Kronikę Wydarzeń” (działającą od 22 kwietnia 2000 roku) znajdą aktualne informacje o wydarzeniach, procesie legislacyjnym, dokumentach, artykułach prasowych i innych serwisach internetowych traktujących o prawie Sieci. W ramach Serwisu działa rozsyłany co tydzień „Newsletter” (41 wydań, 690 subskrybentów, pierwsze wydanie miało miejsce 8 stycznia 2001 roku) oraz „WebForum”, gdzie prowadzona jest dyskusja o głównych problemach prawa internetowego. Oddzielne części Serwisu stanowią „Badanie Internautów” oraz dział poświęcony książkom związanym z prawem internetowym.

Pierwszym miejscem w jakim się znajdował serwis był serwer Uniwersytetu Warszawskiego. Ówczesny adres serwisu był bardzo długi i nieporęczny, a brzmiał: http://www.mercury.ci.uw.edu.pl/~vagla. W czasie minionych pięciu lat serwis miał kilka różnych adresów www, aż w marcu 2001 została zarejestrowana domena vagla.pl.

Autorem Serwisu jest Piotr 'VaGla’ Waglowski – prawnik, Członek Zarządu Internet Society Poland. Piotr Waglowski pełni funkcję zastępcy dyrektora Wprost Online, wcześniej dyrektora marketingu w 3W Internet Marketing sp. z o.o. (spółka zależna od PBK Inwestycje SA, wydawca hurtowni danych finansowych Portfel.pl), oraz konsultanta ds. e-business w wydawnictwie MUZA SA. W marcu 1995 roku założył pierwszą w Internecie listę dyskusyjna na temat prawa w języku polskim.

Komitet Organizacyjny Internetu Obywatelskiego przyznał Piotrowi 'VaGli’ Waglowskiemu tytuł Internetowego Obywatela Roku 2001. Nadanie tytułu miało miejsce podczas III Forum Internetu Obywatelskiego, które odbyło się 22 stycznia 2002 r., w Pałacu Kultury i Nauki, równolegle z jedną z największych branżowych imprez teleinformatycznych – z Targami Komputer EXPO 2002. Komitet Organizacyjny nadał ten tytuł za istotny wkład w budowanie podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

– Jestem w szoku. Byłem zupełnie nieświadomy tego, że minęło już pięć lat, odkąd mój serwis działa – mówi Piotr Waglowski. – Uświadomił mi to Mariusz Woźniak – Xanth, który wpisał się do Guestbooka (miał wiele innych możliwości przekazania mi tej wiadomości, ale wybrał całkiem miłą). Xanthowi jestem wdzięczny za to, że udostępnił mi maszynę, na której VaGla.pl gości i za to, że znajduje cierpiliwość i chęć pomocy przy całkiem dziwnych pomysłach na serwis. Co zaś się tyczy samego serwisu – przeszedł on długą drogę od serwisu studenta prawa z linkami prawniczymi do codziennie aktualizowanego serwisu jakim jest teraz. Cieszy mnie, że z czasem powstały również inne serwisy prawnicze, robione przez hobbystów, takich jak ja. Sieć należy do nas ;)

Zapraszam do przeczytania wywiadu z Piotrem Waglowskim- tutaj

http://www.vagla.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top