Verisign zostaje, ale ceny .COM bez zmian

Firma Verisign pozostanie operatorem rejestru .COM. Największą niespodzianką jest jednak fakt, że przez najbliższe lata nie będzie mogła podnieść cen domen!

Verisign zostaje, ale ceny .COM bez zmian 1Verisign ogłosiła tuż przed weekendem, że amerykański Departament Handlu zatwierdził umowę pomiędzy firmą a ICANN. W oświadczeniu czytamy jednak, że obecna cena domen (7,85 dol.) nie będzie mogła zmienić się podczas obowiązującego przez kolejne sześć lat kontraktu. Zabraknie również kontrowersyjnej możliwości nawet 7–proc. podwyżki opłat rejestracyjnych, którą Verisign mogła dotąd wprowadzać czterokrotnie podczas obowiązywania umowy.

Jedyną możliwością zmiany cen .COM w najbliższych latach będą „sytuacje wyjątkowe” – np. wynikające z problemów bezpieczeństwa lub utraty konkurencyjności. Ale i tak zmiany te będą musiały być zatwierdzone przez Departament Handlu.

Kto zyska na takim rozwiązaniu? Z pewnością wszyscy, którzy mają zarejestrowane domeny .COM. Oszczędności sięgać mają od kilku dolarów do nawet 2 mln dolarów, jak w przypadku inwestora Mike Manna, który w swym portfolio ma 330 tys. tego typu nazw. To także oszczędności dla firm, które rejestrują wiele domen by bronić swoje marki (np. Microsoft ma 91 tys. nazw, w większości z końcówką .COM).

Verisign zostaje, ale ceny .COM bez zmian 2

 

Reakcja giełdy na wprowadzenie zmian w umowie z Verisign

Na wprowadzonych zapisach stracili zaś najwięcej inwestorzy Verisign. Akcje firmy straciły 15 proc. wartości. To także wizerunkowa wpadka ICANN – rząd jak widać potrafił lepiej zadbać o interesy odbiorców niż Korporacja.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry