Walentynki 2007 według internautów

Walentynki na stałe wpisały się do kalendarzy internautów – potwierdzają wyniki cyklicznego badania Gemius SA. Podobnie jak przed rokiem, większość badanych (97 proc.) wie o Dniu Zakochanych, a ponad połowa (56 proc.) zamierza go spędzać w wyjątkowy sposób. Choć decyzje i plany dotyczące Walentynek w niektórych przypadkach wyraźnie różnią kobiety i mężczyzn, zakochani zamierzają w ten dzień wyrazić swoje uczucia przede wszystkim w stosunku do swoich życiowych partnerów (77 proc.).
W 2007 roku polscy internauci najchętniej będą świętować Walentynki obdarowując bliską osobę. Dokładnie tak samo liczna, jak w roku poprzednim, grupa  badanych (42 proc.), którzy będą obchodzić Dzień Zakochanych, zamierza kupić z tej okazji prezent. Niemal jedna trzecia internautów obchodzących Walentynki (29 proc.) myśli o wysłaniu walentynkowych życzeń lub kartki, a romantyczną kolację 14 lutego planuje 23 proc. ankietowanych świętujących Dzień Zakochanych. W tym roku odsetek osób, które podczas badania nie miały sprecyzowanych planów na walentynkowy wieczór, spadł o 5 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego. Wzrosła za to o 4 punkty procentowe liczba internautów, którzy nie planują obchodzić tego dnia w szczególny sposób – pokazują wyniki badania Gemius SA. Być może te zmiany są przejawem krystalizowania się postaw wobec obchodzenia Walentynek wśród polskich internautów.

Plany kobiet i mężczyzn – gdzie się spotkamy w Walentynki?
Wyniki badania wskazują na różnice w walentynkowych planach kobiet i mężczyzn. Więcej pań (26 proc.) niż panów (21 proc.) myśli o kolacji, bądź wizycie w kawiarni. Natomiast  znacznie liczniejsza grupa mężczyzn (42 proc.) niż kobiet (4 proc.) planuje wręczyć swojej „Walentynce” kwiaty. Jednak panowie i panie jednym głosem mówią o chęci obdarowania najbliższej osoby z okazji Walentynek – prezent zamierza kupić 42 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn.

Różnice w postawach wobec obchodzenia Dnia Zakochanych zmieniły się także na przestrzeni lat. W tym roku wyraźnie mniej kobiet, w porównaniu do zeszłorocznego badania, wyśle z tej okazji kartkę (27 proc.), wzrósł zaś odsetek mężczyzn, którzy planują napisać życzenia.

Walentynkowe prezenty
Popularność prezentów wręczanych z okazji Walentynek rośnie. Są już nieodłącznym elementem obchodzonego Dnia Zakochanych. Kupujemy je przede wszystkim osobie, z którą jesteśmy w związku (43 proc.). Mniej, bo niemal jedna trzecia (28 proc.) badanych, zamierza obdarować innych, z którymi łączą ich ciepłe uczucia. Warto podkreślić, że spośród internautów deklarujących chęć zakupu prezentu na Walentynki, tylko 7 proc. uczyni to za pośrednictwem internetu. Największa grupa z nich (9 proc.) w sklepie internetowym wybierze bieliznę.

Jak wskazuje raport Gemius „Walentynki 2007”, plany związane z zakupami podarunków walentynkowych różnią panie i panów. Mężczyźni mają zamiar sprezentować swojej wybrance przede wszystkim słodycze (34 proc.), maskotki (29 proc.) oraz biżuterię (29 proc.). Podczas gdy kobiety planują zakup odzieży i bielizny (27 proc.), słodyczy (25 proc.) oraz kosmetyków (12 proc.). Obie grupy internautów są idealnie zgodne co do jednego prezentu – zarówno 24 proc. kobiet, jak i mężczyzn, wybierze w tym roku perfumy. Dużo więcej kobiet (32 proc.) niż mężczyzn (22 proc.) w czasie przeprowadzonego badania nie podjęło jeszcze decyzji co do planowanego zakupu.

Struktura odpowiedzi na pytanie o wysokość planowanych wydatków na podarunki nie zmieniła się znacząco w stosunku do 2006 roku. Najwięcej internautów zamierzających dokonać zakupu  wyda na prezenty walentykowe od 21 do 50 złotych (37 proc.). Podarunki warte ponad 300 złotych zamierza kupić w tym roku 4 proc. internautów deklarujących chęć obdarowania bliskich. Znaczne różnice widoczne są w planowanych wydatkach kobiet i mężczyzn. To mężczyźni wydadzą średnio więcej niż kobiety, a znacznie większy odsetek panów (37 proc.) niż pań (20 proc.) zapłaci za podarunek dla partnera ponad 100 złotych.

Walentynkowe życzenia
W tym roku, co trzeci internauta obchodzący Walentynki (29 proc.) uznał, że Dzień Zakochanych jest okazją do wysłania życzeń. Najwięcej, bo aż połowa (48 proc.) internautów, którzy planują złożyć życzenia walentynkowe, zamierza je przekazać bliskim osobiście. Dla porównania w roku ubiegłym najbardziej popularne były życzenia wysyłane za pomocą SMS-ów (45 proc.), osobiście zaś planował je złożyć co trzeci respondent deklarujący chęć złożenia życzeń walentynkowych (32 proc.).

Jak pokazują tegoroczne wyniki badania, 41 proc. internautów planuje wysłać życzenia korzystając z poczty e-mail. Nadal dużą popularnością cieszą się walentynkowe kartki  i listy doręczane bliskim pocztą – niemal 40 proc. internautów 14 lutego. skorzysta z tej możliwości. SMS-y, tak popularne przed rokiem, tym razem wybierze co trzeci internauta (36 proc.).

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry