Większe bezpieczeństwo i oszczędności dzięki systemom monitoringu wideo?

Wiadomo, że polskie drogi należą do jednych z niebezpieczniejszych w Unii Europejskiej. W wypadkach drogowych w 2015 roku średnio dziennie zginęło 8 osób, a ponad sto zostało rannych. Z roku na rok wartości te jednak spadają, co przyczynia się do mniejszych kosztów społecznych wypadków i kolizji. Oczywiście prowadzone są działania mające na celu zmniejszenie tych liczb, ale nie łudźmy się, że uniknie się wszystkich zagrożeń na drodze. Ale z wieloma z nich, zwłaszcza z brawurowo jeżdżącymi kierowcami można walczyć, instalując w aucie wideorejestrator.

Czym jest rejestrator wideo?

Większe bezpieczeństwo i oszczędności dzięki systemom monitoringu wideo? 1Wideorejestrator to nic innego jak kamera rejestrująca wszystko, co się dzieje przed autem oraz jeśli zainstalowana jest druga z tyłu, to także za nim. W ostatnich latach samochodowe kamery wideo stały się popularnym wyposażeniem wśród użytkowników zarówno aut prywatnych, jak i służbowych. Najtańsze na rynku kamery to proste modele zaopatrzone w słabą optykę i pozwalające tylko na zapis w niskiej rozdzielczości tego, co się działo przed autem. Jednak na rynku dostępne są także modele wyższej jakości, które mają optykę dającą bardzo szerokie kąty nagrywania (od słupka do słupka), przy jednoczesnej, bardzo wysokiej rozdzielczości kamery. Ponadto, w razie wypadku, zapisywana jest seria zdjęć obejmujących zdarzenie oraz czas tuż przed nim i po nim. W najlepszych modelach zarejestrowany obraz może być wysyłany „na żywo” przez szybkie łącze bezprzewodowe 3G/LTE na zdalny serwer, dzięki czemu dowody zdarzenia dostępne są nawet po kradzieży lub zniszczeniu kamery.

Wiele nowoczesnych kamer ma wbudowane systemy nawigacji satelitarnej, czujniki ruchu i układy automatycznie włączające rejestrator w czasie wykrycia ruchu pojazdu. Niektóre modele natomiast pozwalają na jednoczesną rejestrację obrazu z wnętrza pojazdu oraz tego, co dzieje się za tylną szybą pojazdu. Najbardziej zaawansowane rozwiązania obejmują centralne jednostki rejestrujące obraz z kilku kamer rozmieszczonych dookoła pojazdu. Do takich systemów dostępne są kamery zaopatrzone dodatkowo w mikrofony oraz diody emitujące promieniowanie podczerwone, dzięki czemu mogą rejestrować obraz nawet w całkowitych ciemnościach. Takie rozwiązania polecane są szczególnie do dużych furgonetek, autobusów lub aut ciężarowych. Więcej informacji o takich systemach oraz kamerach można znaleźć na stronie Vehicle Tracking.

Kiedy rejestratory wideo okazują się przydatne?

Zainstalowanie takich urządzeń na pokładzie auta daje szereg korzyści, z których najważniejsze jest to, że nagranie lub zdjęcia z kamery często są dowodem dla policji czy innych organów ścigania oraz dla ubezpieczycieli. Pozwalają na jednoznaczne określenie winnego w danym zdarzeniu na drodze, a tym samym ustalenie czyj ubezpieczyciel zapłaci za naprawę. Zainstalowane systemy nawigacyjne pozwalają na ustalenie pozycji auta – co jest szczególnie cenne w przypadku kradzieży, jego szybkości, a nawet stylu jazdy użytkownika, co jest szczególnie cenne w przypadku aut firmowych. Posiadanie kamery niejako wymusza na kierowcy ostrożniejszą, zgodną z przepisami ruchu drogowego jazdę, co bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Spokojniejsza jazda to także mniejsze zużycie paliwa, co daje duże oszczędności w przypadku flot aut służbowych.

Jak widać, z dobrych wideorejestratorów korzyści odnieść mogą nie tylko posiadacze aut prywatnych, ale także, a może przede wszystkim posiadacze i zarządcy flot samochodowych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top