Wielkia migracja NK

NK z sukcesem przeniosła wszystkie swoje serwery do obiektu Telehouse.Poland. Proces trwał 7 miesięcy i należał do najbardziej zaawansowanych operacji tego typu dotychczas realizowanych na polskim rynku IT. Migracja nie spowodowała żadnej przerwy w dostawie usług oferowanych przez Naszą Klasę sp. z o.o.

Tak wielka operacja wymagała dokładnego zaplanowania. Proces rozpoczął się od wyboru serwerowni na przełomie września i października 2010. NK zdecydowała się na skorzystanie z usług należącego do ATM obiektu Telehouse.Poland.

Infrastruktura NK w liczbach:

– 1292 serwery, przetwarzające nawet 20 Gb danych na sekundę
– 100 km okablowania (porównywalna odległość dzieli Warszawę i Płock)
– zużycie energii na poziomie 180 MWh miesięcznie (porównywalne zużycie ma 6 tys. lodówko-zamrażarek i nawet do 500 gospodarstw domowych).

Największym wyzwaniem związanym z migracją, było zapewnienie sprawnego działania serwisu nk.pl. Podczas jej trwania, portal był obsługiwany przez dwie serwerownie odległe od siebie o 300 km (Poznań, Warszawa). Wygenerowanie pojedynczej strony www portalu (np. strony profilu Użytkownika) wymaga komunikacji wielu serwerów, np. baz danych czy serwerów memcache (dane tymczasowe Użytkownika w pamięci RAM serwera). Zwiększenie odległości, a tym samym czasu komunikacji między serwerami, mogło spowodować, że generowanie strony trwałoby zbyt długo i mogło prowadzić do niedostępności nk.pl. Z tego powodu, konieczne było sprawdzenie, które elementy infrastruktury muszą znajdować się w tej samej serwerowni i nie mogą być rozdzielane podczas procesu migracji. Należało także wypracować i przetestować metodę synchronizacji danych w czasie rzeczywistym pomiędzy obiema odległymi serwerowniami. Wiedzy tej dostarczyły testy syntetyczne, które trwały od października 2010 do lutego 2011.
Wielkia migracja NK 1

Infrastruktura NK, która wymagała transportu, ważyła łącznie 16 ton. W tym celu wybrano specjalne samochody wyposażone w pneumatyczne zawieszenie, które umożliwiało dodatkową amortyzację podczas jazdy po rodzimych drogach. Etap demontażu sprzętu rozpoczął się pod koniec stycznia. Fizyczna migracja serwerów rozpoczęła się w lutym. W jej trakcie żaden dysk twardy nie uległ uszkodzeniu. Wdrażanie nowych serwerów oraz usuwanie elementów dotychczasowej infrastruktury zakończyło się w maju 2011 roku.

„Przeniesienie wszystkich serwerów działającego portalu, z którego każdego dnia korzysta kilka milionów ludzi to wydarzenie bez precedensu na polskim rynku. Proces udało się dokładnie zaplanować i przeprowadzić z sukcesem — serwis był cały czas dostępny dla Użytkowników, a demontaż, transport i montaż sprzętu nie spowodował usterek. W efekcie obniżyliśmy koszty obsługi naszej infrastruktury, nasi pracownicy zyskali wyjątkowe doświadczenie, a sprzęt jest bezpieczny w jednej z najlepszych serwerowni w tej części Europy” — mówi Joanna Gajewska, rzecznik NK.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry