Wikipedia dla fotografów

Twórcy francuskiego przedsięwzięcia o nazwie Fotonauts chcą stworzyć coś na kształt Wikipedii dla fotografów. Serwis umożliwia tworzenie i edytowanie albumów zdjęć dotyczących wydarzeń, rzeczy, czy miejsc. Każdy taki album jest automatycznie wzbogacany informacjami z Wikipedii właśnie oraz Google Maps. Zapowiada się naprawdę imponujące dzieło.

Fotonauts robi ogromne wrażenie dzięki dbałości o najmniejsze detale. Wystarczy zerknąć na przykładowy album oraz pobawić się opcjami takimi jak dopasowanie rozmiaru zdjęcia poprzez rozciąganie marginesów. Ale takie „pieszczochy” nie dziwią – zespół założycieli to byli pracownicy Apple

Fotonauts chce dostarczyć „najlepszych na świecie narzędzi do tego, by użytkownicy mogli odkrywać, organizować i dzielić się zdjęciami, gdziekolwiek są one usieczone”. Jak możemy przeczytać na stronie serwisu: więcej niż 500 milionów cyfrowych zdjęć robionych jest każdego dnia; mniej niż 5 proc. nich jest „wrzucane” do głównych serwisów umożliwiających dzielenie się fotkami. Dlaczego? „Wgrywanie” jest kłopotliwe, raz wgrane zdjęcia nie mogą być użyte przez innych w ich własnych albumach, nie można współpracować ze zdjęciami umieszczonymi w dwóch różnych serwisach itd. 

Przykładowy album w Fotonauts

Francuski projekt chce zaś rozwiązać te problemy głównie poprzez synchronizację, która ma sprawić, że „wgrywanie” zdjęć będzie trywialną sprawą. Jako autor zdjęć będziesz mógł automatycznie synchronizować swoje zdjęcia (z zastrzeżeniem, czy chcesz by można z nich korzystać czy tylko oglądać). Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu dowolnego serwisu z API, wielu użytkowników będzie mogło pracować nad wspólnymi projektami, bez potrzeby zapisywania się do nowego startupu.

Serwis pozostaje w fazie prywatnej bety z 5 tys. osób znajdujących się na liście oczekujących… Nieco więcej szczegółów zostało jednak zaprezentowanych podczas konferencji LaWeb, która odbyła się kilka tygodni temu. Tak ogłoszono także zatrudnienie nowego CEO (Gilles Samoun) oraz uruchomienie wersji przeznaczonej dla Windowsa – wcześniej bowiem dostępna była tylko dla MacOS. Mam nadzieję, że już niedługo wszyscy będziemy mogli sprawdzić Fotonauts w działaniu.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top