Wirusy na Twojej stronie startowej?

Złośliwe programy czają się nie tylko w ciemniejszych zakamarkach Internetu. Jak donosi producent oprogramowania antywirusowego G Data Software, mamy do czynienia z nowym, bardzo niebezpiecznym sposobem rozpowszechniania się złośliwego oprogramowania. Skala zjawiska jest zaskakująca. Dla milionów użytkowników planujących świąteczne zakupy w Internecie może się to okazać wielkim zagrożeniem.

Nowa polityka rozpowszechniania złośliwego oprogramowania jest znana, jednak nigdy nie była obserwowana w tak dużej skali.  Robaki wstrzykiwane są do naszych komputerów dzięki atakom „drive-by download” przez co jest to praktycznie niewidoczne dla użytkownika. Najniebezpieczniejsze w całym procederze jest to, że złośliwy kod wstrzykiwany jest coraz częściej z renomowanych stron internetowych.

Eksperci z G Data postanowili przeprowadzić badanie wyjaśniające w jaki sposób cyberprzestępcy osiągają swój cel tak łatwo. Skuteczność ataków szacuje się bowiem na około 80%. Tempo rozpowszechniania oprogramowania po sieci również przyprawia o zawrót głowy.

Pierwszym krokiem był kontakt z właścicielami stron i serwerów, które rozpowszechniają złośliwe oprogramowanie. Większość z właścicieli posiadała wiedze o tym, że za pośrednictwem ich serwerów atakowani są użytkownicy. Dlaczego więc złośliwe oprogramowanie wciąż jest dystrybuowane za ich pośrednictwem? 45% administratorów stwierdziło, że usunięcie szkodliwego oprogramowania działającego jak „pistolety natryskowe” zajmuje im bardzo dużo czasu – od kilku dni do kliku tygodni. Znaleźli się i tacy, którzy poddali się i pogodzili z tym faktem.

G Data Security Lab zwraca uwagę na fakt, że przestępcy coraz częściej stosują nowe metody rozpowszechnia złośliwych programów, zamiast tradycyjnych masowych wysyłek poczty elektronicznej. Przedstawiana technika cieszy się szczególną popularnością w Polsce i reszcie krajów Europy Środkowej.

Ralf Benzmüller„Przestępcy rozpowszechniający złośliwe programy przez strony internetowe wykorzystują 3 słabe punkty serwisów. Jeden z nich to zabezpieczanie serwerów stron słabymi hasłami, np. admin123. Takie hasła można złamać przy pomocy automatycznie przeprowadzonej słownikowej metody ataku w przeciągu kilku sekund“, twierdzi Ralf Benzmüller.

Oprócz krótkich i prostych haseł, słabością serwisów webowych jest też wykorzystywane oprogramowanie – sklepy internetowe, systemy Content Management, programy obsługujące blogi i fora internetowe. „Najczęściej stosowane są domyślne ustawienia oprogramowania do obsługi serwisu. Programy często nie są aktualizowane, przez co powstają istotne luki w zabezpieczeniach serwisów. Za pomocą specjalnego zapytania, wyszukiwarka internetowa pozwala w prosty sposób wyszukać w Internecie strony podatne na ataki i przejąć nad nimi kontrolę. Regularna aktualizacja oprogramowania to bardzo ważny czynnik. Kolejny słaby punkt to niefiltrowane dane wpisywane na stronach przez użytkowników serwisów, np. w formularzach stron internetowych. Można je wykorzystać do przeprowadzenia ataków typu Cross-Site-Scripting lub SQL Injection. Niestety ilość dostępnych narzędzi filtrujących jest ograniczona, więc jest to najbardziej skuteczna metoda używana do kompromitacji serwisów internetowych.“
Oczywiście proste hasła, luki w zabezpieczeniach oprogramowania serwerów stron oraz niewystarczające filtrowanie przekazywanych danych, to tylko niektóre z przyczyn częstego przejmowania kontroli nad serwisami internetowymi.

Użytkownicy komputerów są wprawdzie wyczuleni na zagrożenia, ale nie spodziewają się ataków ze strony zaufanych dostawców usług internetowych, witryn hoteli czy portali społecznościowych. Badania prowadzone przez G Data w ramach inicjatywy Malware Information dowodzą, że coraz częściej źródłem infekcji są popularne i zaufane strony internetowe. Aby zminimalizować skalę zagrożenia, G Data regularnie kontaktuje się z właścicielami i administratorami skompromitowanych serwisów. Reakcje bywają zróżnicowane. Zaledwie 55 na 100 obsługujących serwisy internetowe reaguje w przeciągu jednego tygodnia od zgłoszenia problemu.

Wirusy na Twojej stronie startowej? 1

„W miarę możliwości, jeżeli wykryjemy, że poprzez serwis rozpowszechniany jest złośliwy kod informujemy osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo tych witryn. W wielu przypadkach środki zaradcze podejmowane są bardzo późno lub nawet wcale. W jednym przypadku popularny serwis nadal infekował użytkowników pomimo, że od zgłoszenia minęły 3 tygodnie. Trudno oszacować, ilu użytkowników mogło zostać zarażonych przez ten czas.“, reasumuje Ralf Benzmüller. „Dobrze by było, żeby więcej administratorów traktowało swoich użytkowników poważnie i odpowiedzialnie. Brak reakcji i nieprawidłowa konserwacja serwisów internetowych na pewno nie pomaga zminimalizować zagrożenia, a wręcz pomaga przestępcom.“

Nie jest prosto zabezpieczyć stronę internetową przed różnorodnymi, coraz to nowymi zagrożeniami. Strony internetowe składają się często z kilku różnych komponentów. Aby strona zaczęła infekować odwiedzających wystarczy, że jeden z nich będzie podatny na atak, lub nie zostanie na czas uaktualniony. W związku ze wzmożoną ilością ataków na serwisy internetowe, G Data zaleca regularne skanowanie serwerów sieciowych na obecność wirusów i szybkie podejmowanie środków zaradczych w przypadku wykrycia zagrożenia.

Stosowanie się do poniższych porad zdecydowanie utrudni przestępcom skompromitowanie serwisu internetowego:

1.    Aktualizuj oprogramowanie stosowane do obsługi serwisu, zwłaszcza w zakresie łatania luk bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób zabezpieczysz się przed narzędziami do wykorzystywania słabych punktów systemu. Poprawki najlepiej instalować tuż po ich wyprodukowaniu przez producentów.
2.    Stosuj oprogramowanie antywirusowe także na serwerze stron internetowych. Dbaj o regularne aktualizowanie baz zagrożeń programu antywirusowego.
3.    Skanuj regularnie kopię offline Twojego serwisu na obecność wirusów.
4.    W przypadku wykrycia infekcji zmień wszystkie hasła administratorskie Twoich serwisów. W ten sposób zamkniesz dostęp autorom ataku i nie narazisz bezpieczeństwa użytkowników.

Porady dla użytkowników serwisów webowych:

5.    Uaktualniaj regularnie system operacyjny, przeglądarki internetowe i wtyczki do przeglądarek internetowych. Przestarzałe oprogramowanie ułatwia zainfekowanie komputera korzystającego z serwisu.
6.    Stosuj oprogramowanie antywirusowe wyposażone w mechanizm skanujący strony internetowe przed otwarciem. Dzięki temu możesz uniknąć infekcji podczas odwiedzania skompromitowanego serwisu.

W przypadku wykrycia wirusa na stronie internetowej niezwłocznie powiadom właściciela lub administratora serwisu internetowego.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry