Wolne Lektury – biblioteka internetowa

Startuje internetowy projekt „Wolne Lektury” – biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi, które można całkowicie legalnie i za darmo przeglądać on-line, a także ściągnąć na twardy dysk komputera albo na komórkę.
Projekt „Wolne Lektury” to portal internetowy, na którym umieszczone są teksty lektur szkolnych należących do domeny publicznej, czyli poza rygorami prawa autorskiego. Lektury te są opracowane i opatrzone komentarzem i dostępne w Internecie w kilku formatach do wyboru; można je całkiem za darmo i zgodnie z prawem przeglądać on-line, jak również ściągnąć na twardy dysk komputera.

Internetowa biblioteka lektur szkolnych bazuje na najrzetelniejszej wiedzy literaturoznawczej. Do prac redakcyjnych zaangażowaliśmy nauczycielki i nauczycieli z renomowanych szkół i pracowniczki naukowe z Instytutu Badań Literackich i uniwersytetów; opatrują oni teksty lektur komentarzami, objaśnieniami i przypisami.

Portal „Wolne Lektury” ma kreować modę na twórcze czytanie lektur; sprawić, że ich przerabianie nie będzie się uczniom kojarzyć z nudnymi obowiązkami szkolnymi, ale stanie się dla nich prawdziwą przygodą.

Portal jest prosty i wygodny w obsłudze. Uczniowie mogą przeszukiwać teksty lektur pod kątem występujących w nich motywów literackich, powiązań z innymi książkami, przynależności gatunkowej i rodzajowej itp. Nauczycielom portal już niedługo ma dać możliwość tworzenia koszyków z polecanymi przez siebie lekturami, które później uczniowie będą mogli jednym kliknięciem ściągnąć (w kilku formatach do wyboru) na swój komputer. Wszystkim zaś portal „Wolne Lektury“ gwarantuje swobodny dostęp do arcydzieł literatury polskiej i światowej.

„Wolne Lektury” różnią się od licznych stron z opracowaniami lektur szkolnych – dostarczają narzędzi do pracy z tekstem, a nie gotowych ściąg.

Projekt „Wolne Lektury” jest całkowicie niekomercyjny i realizowany pro publico bono. Patronem Honorowym projektu „Wolne Lektury” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. W Komitecie Honorowym “Wolnych Lektur” zgodzili się uczestniczyć prof. Maria Janion, prof. Grażyna Borkowska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Mieczysław Dąbrowski, prof. Ewa Kraskowska, prof. Małgorzata Czermińska, prof. Jerzy Jarzębski i prof. Piotr Śliwiński. Projekt cieszy się także poparciem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

„Wolne Lektury” to projekt koordynowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Partnerem przedsięwzięcia jest Prokom Software SA. Za udostępnienie tekstów odpowiada Biblioteka Narodowa.

www.wolnelektury.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top