Wyniki finansowe firmy RIM poniżej oczekiwań

518 mln dolarów straty i 2,8 mld dolarów przychodów – to najważniejsze punkty raportu finansowego firmy RIM. Jak duże problemy ma producent urządzeń BlackBerry?

Wyniki finansowe firmy RIM poniżej oczekiwań 1Firma Research In Motion, producent urządzeń BlackBerry, opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku finansowego. Przychód firmy okazał się niższy niż w ostatnim okresie rozliczeniowym i wyniósł 2,8 mld dolarów, wobec 4,2 mld dolarów w ubiegłym kwartale. Oznacza to spadek o 33 proc. w stosunku do poprzedniego okresu oraz o 43 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Analitycy spodziewali się, że firma RIM wypracuje 3,1 mld dolarów przychodów. Dodatkowo, strata netto sięgnęła 518 mln dolarów, co w przeliczeniu na akcję dało stratę w wysokości 0,99 dolarów. Skorygowana strata netto wyniosła zaś 192 mln dolarów i 37 centów na akcję, a oczekiwano wcześniej zaledwie trzycentowej straty.

Sytuacja finansowa firmy pogorszyła się, choć posiadana przez nią gotówka i jej ekwiwalenty, wraz z inwestycjami długo i krótkoterminowymi, wzrosły  w opisywanym okresie do wartości 2,2 mld dolarów. Najwięcej przychodów firma RIM osiągnęła ze sprzętu – 59 proc. oraz z usług – 36 proc. Przepływy pieniężne pochodzące z działalności operacyjnej wynoszą około 710 mln dolarów.

W obliczu takich wyników, spółka RIM podjęła decyzję o swojej restrukturyzacji, która może dotyczyć podziału firmy. Postanowiono zredukować zatrudnienie o około 5000 pracowników, a nie jak wcześniej spekulowano – o 2 tys. osób. Dzięki masowym zwolnieniom, firmie być może uda się zrealizować plany oszczędnościowe. Ich wdrożenie może się okazać konieczne, aby spółka przetrwała.

Nie jestem usatysfakcjonowany tymi wynikami i zamierzam wciąż pracować agresywnie w każdej dziedzinie organizacji i zarządu, aby zaimplementować znaczące zmiany, wliczając w to przemyślane przegrupowanie zasobów i wyostrzenie skupienia spółki na obszarach mających największe szanse – powiedział Thorsten Heins, dyrektor generalny firmy RIM.

W I kwartale fiskalnym roku 2013 spółka oddała do sprzedaży 7,8 mln smartfonów i około 260 tysięcy tabletów BlackBerry PlayBooks. W poprzednim okresie do sprzedaży trafiło zaś 11,1 mln smartfonów i ponad 500 tys. tabletów PlayBooks.

Firma RIM wraz z ogłoszeniem bieżących wyników finansowych z działalności, zapowiedziała premierę pierwszego urządzenia z BlackBerry 10. Zaplanowano ją na pierwszy kwartał 2013 roku.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Scroll to Top