Yahoo! i Alibaba dochodzą do porozumienia

Opublikowano: 21 maja 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Przedstawiono warunki odsprzedaży udziałów Yahoo! w chińskiej grupie Alibaba. Wartość umowy opiewa na 7 mld dolarów.

Yahoo! i Alibaba dochodzą do porozumienia 1Zgodnie z oficjalnym komunikatem Yahoo! sprzeda 20 proc. udziałów w grupie Alibaba. Ponieważ wycena chińskiego e-biznesowego giganta wynosi obecnie 35 mld dolarów, akcje te warte są około 7,1 mld dolarów. Po odliczeniu podatków i innych opłat, Yahoo! powinna zyskać 4 mld dolarów.

Z porozumienia wynika również, że firma Alibaba będzie mogła posługiwać się licencją Yahoo! Chiny jeszcze przez cztery lata. Yahoo! natomiast będzie mogła dokonywać inwestycji na rynku chińskim, co do tej pory było niemożliwe.

Historia relacji Alibaby i Yahoo! jest dość gwałtowna. Firmy od lat próbowały wypracować model współpracy i ewentualnej sprzedaży udziałów – do tej pory bezskutecznie. Pogłębiający się kryzys w Yahoo! mógł złagodzić nieco strategię negocjacyjną (firma straciła właśnie dyrektora generalnego).

Firma Yahoo! kupiła udziały w grupie Alibaba w 2005 roku za mld dolarów.

Dawid ZarazińskiYahoo! i Alibaba dochodzą do porozumienia

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.