Zabezpiecz swoje dane przed wyjazdem na urlop

Jak zabezpieczyć swoje dane przed złodziejem, powodzią lub pożarem? CA przedstawia sześć profilaktycznych kroków, dzięki którym ewentualna kradzież komputera będzie mniej dotkliwa.
W przypadku włamania (oraz powodzi, pożaru i innych katastrof naturalnych) należy załatwić mnóstwo spraw. Nie można zatem pozwolić, aby utrata zdjęć, wpisów do dziennika i innych danych osobistych pogorszyła jeszcze tę sytuację. Kradzież wiąże się z wieloma emocjami i nieprzyjemnościami. Zastosowana ochrona danych pozwala zmniejszyć poczucie naruszenia prywatności. Dzięki temu nikt nie przegląda zdjęć naszych bliskich i nie czyta wpisów z naszego dziennika.

„Gdy padamy ofiarami kradzieży szybko dochodzimy do wniosku, że najcenniejsze są dane, a nie sprzęt. Warto zastosować opisane sześć kroków nawet w niewielkim zakresie, ponieważ każda taka próba opłaci się w przypadku katastrofy.” – mówi Andrzej Molski, dyrektor zarządzający CA.

Działania opisane poniżej przez CA to podstawa i minimum, które każdy użytkownik komputera powinien wprowadzić w życie.

1. Chroń komputer hasłem. Hasło systemowe jest pierwszą linią obrony przed utratą danych i bramą do komputera. W systemie Windows można skorzystać
z opcji podpowiedzi do hasła, jednak należy ją dobrać tak, aby niczego nie ujawnić, np. nie wpisywać „podpowiedź: moje imię”. Ponadto haseł zapisanych na papierze nie wolno przechowywać w pobliżu komputera. Jest to kolejny powszechny błąd, którego można uniknąć. Kradzieże różnią się od ataków z sieci tym, że złodziej zabiera wszystko, co się da, a kartka z hasłami ma dla niego wartość złota.

Co należy zrobić:
• Utworzyć solidne i łatwe do zapamiętania hasła (tak, aby przypomnieć je sobie bez zapisywania).
• Przeczytać samouczek tworzenia poprawnych haseł: http://www.microsoft.com/protect/yourself/password/create.mspx
• Sprawdzić niezawodność utworzonego hasła: http://www.microsoft.com/protect/yourself/password/checker.mspx
Uwaga: istnieją zaawansowane techniki obejścia haseł chroniących system. Jeżeli
w komputerze przechowywane są dane poufne, które mogą być celem złodzieja, należy rozważyć pełne szyfrowanie dysku.

2. Chroń zewnętrzne urządzenia pamięci masowej. Dyskietka, dysk twardy, karty pamięci Compact Flash, Multi Media Card i Memory Stick lub zewnętrzny dysk twardy to szybki sposób na utworzenie kopii zapasowej danych. Należy pamiętać o tym, aby szyfrować także kopie i chronić je hasłem. Jest rzeczą oczywistą iż zapasowa kopia danych to okrężny sposób na dostanie się do komputera. Z tego względu należy chronić oba urządzenia.

Co warto zrobić:
• Upewnić się, że rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nie tylko przechowuje, lecz także chroni dane. Zazwyczaj urządzenia komercyjne oferują pewien zakres ochrony danych, jednak warto to sprawdzić.
• Kompresować dane kopiowane w niezmienionej postaci na nośniki zewnętrzne
i chronić je hasłem.

3. Używaj narzędzia do zarządzania hasłami. Wielu użytkowników przechowuje hasła na komputerze w zwykłym pliku tekstowym. Jest to najgorszy możliwy scenariusz, ponieważ takie dane są zarówno narażone na zagrożenia
z sieci (np. konie trojańskie rejestrujące działanie klawiatury), jak i łatwo dostępne dla złodziei. Należy tego unikać.

Co należy zrobić:
• Przechowywać hasła (oraz tworzyć ich kopię zapasową) w narzędziu do zarządzania nimi. Wiele takich rozwiązań jest dostępnych bezpłatnie.
• Utworzyć niezawodne hasło dostępu do narzędzia zarządzającego hasłami.
• Wskazówka: większość takich narzędzi może wyręczyć użytkownika przy tworzeniu poprawnych haseł.

4. Przechowuj najważniejsze dane z dala od domu. Dane to podstawa działania wielu firm, dlatego większość z nich opracowuje odpowiednie plany ochrony. Ponieważ dane osobiste mają dla użytkowników równie krytyczne znaczenie, należy wdrożyć własny plan zdalnej kopii zapasowej. Pożar, kradzież, powódź i inne katastrofy mogą zniszczyć wszystkie dane, nawet jeżeli regularnie tworzone są lokalne kopie zapasowe. Wobec tego należy zastanowić się przez chwilę, które z nich są warte nakładu energii i zasobów niezbędnych do utworzenia dodatkowej kopii zapasowej.

Oto kilka możliwych rozwiązań zdalnych:
• Konsultacja z operatorem Internetu. Obecnie wielu z nich oferuje rozwiązania do tworzenia zdalnych kopii zapasowych.
• Zakup rozwiązania komercyjnego. Może się to wydawać kolejnym niepotrzebnym wydatkiem, jednak najprawdopodobniej wraz z rozwojem ery cyfrowej coraz więcej użytkowników domowych będzie płacić za zdalne przechowywanie danych. Analogiczna sytuacja miała miejsce, gdy sklepy
z cyfrową muzyką były nową koncepcją. Wielu osobom było wówczas bardzo trudno wydać pieniądze na coś, czego nie mogli chwycić w rękę, natomiast obecnie jest to powszechny zwyczaj.
• Utworzenie kopii zapasowej i przechowywanie jej w domu zaufanej osoby. Najlepiej utworzyć zwykłą kopię zapasową na dyskietce, CD/DVD, karcie pamięci Compact Flash, Multi Media Card lub Memory Stick bądź na zewnętrznym dysku twardym, a następnie zostawić ten nośnik w domu znajomych lub krewnych.
• Utworzenie kopii zapasowej danych i złożenie jej w skrytce bankowej.
• Zaszyfrowanie danych i wysłanie ich pocztą elektroniczną na swój adres. To rozwiązanie sprawdza się, jeżeli poczta jest przechowywana na serwerze, a nie
w systemie lokalnym. Ostatnio konta e-mail oferują coraz większą pojemność, zatem przy zamiarze przechowywania zdalnie stosunkowo niewielkiej ilości danych, najlepiej zaszyfrować je programem do kompresji, załączyć do wiadomości e-mail i wysłać na swój adres. Jest to rozwiązanie szybkie, proste i łatwo dostępne.

5. Usuń strony i hasła z pamięci podręcznej.

Co należy zrobić:
• Przechowywać hasła w narzędziu do zarządzania nimi.
• Wpisywać hasła tylko podczas wizyty w danym serwisie.
• Odrzucać komunikaty zachęcające do zapisania hasła danej strony.
• Usunąć hasła z pamięci podręcznej.

6. Zapisz numery seryjne sprzętu. Takie informacje pozwalają na przeprowadzenie przynajmniej podstawowego dochodzenia poprzez sprawdzenie policyjnych baz danych, aukcji internetowych i okolicznych lombardów.
W przypadku ich braku niewiele można zdziałać.

Co należy zrobić:
• Zidentyfikować wszystkie swoje urządzenia.
• Zapisać ich marki i modele.
• Zapisać numery seryjne sprzętu.
• Włączyć informacje o sprzęcie do planu zdalnej kopii zapasowej.
• Rozważyć zastosowanie mechanizmów śledzenia sprzętu.

www.ca.com/pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top