Jak założyć stronę internetową?

Duże firmy oraz korporacje o ugruntowanej pozycji traktują sieć jako jeden z wielu kanałów promocji swojej marki. Podmioty z sektora MSP widzą w Internecie dużą, a często główną szansę na rozwój. Podobnie jest w przypadku firm rozpoczynających swoją działalność. 

Obecność w Internecie jest nieodzownym elementem budowania swojej pozycji rynkowej, a koszty i procedury związane z założeniem i prowadzeniem strony wcale nie muszą przyprawiać o zawrót głowy.

Jak założyć stronę internetową?

Panuje przekonanie, że koszty związane z założeniem i prowadzeniem swojej strony internetowej są bardzo duże, niemniej wydatek ten jest konieczny i należy go traktować jako inwestycje w rozwój i promocję swojej firmy. O ile druga część zdania jest zgodna z prawdą, pierwsza nie do końca odpowiada rzeczywistości. Poniżej podpowiadamy jak założyć stronę internetową.

[pullquote type=”right”]Każda strona internetowa powinna posiadać hosting i domenę.[/pullquote]Jeżeli witryna projektowana jest przez wyspecjalizowane podmioty, np. agencje interaktywne, to koszty takiej usługi rzeczywiście bywają spore. Istnieją jednak metody, które w znacznym stopniu niwelują wydatki ponoszone na ten cel. Każda strona internetowa powinna posiadać hosting i domenę. Przy wyborze tych dwóch narzędzi zazwyczaj kierujemy się ceną, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Decyzja o zakupie hostingu i domeny powinna być poprzedzona głębszą analizą naszych oczekiwań i potrzeb. W przeciwnym razie może okazać się, że nie wyszliśmy na tym zbyt dobrze.

Jaką domenę wybrać?

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać nazwę domeny. Istnieje wiele możliwości, ponieważ mamy do wyboru domeny polskie (z końcówką .pl), funkcjonalne (np. com.pl) oraz regionalne (np. mazowieckie.pl). Ich wybór powinniśmy uzależnić od rodzaju oraz zasięgu prowadzonej działalności. Jeżeli działamy wyłącznie na rynku warszawskim, wskazane będzie wykupienie domeny regionalnej, natomiast jeżeli myślimy o globalnej ekspansji, warto zastanowić się nad domeną .com. Przy rejestracji należy wziąć także pod uwagę koszty jej zakupu. Domena .pl jest zazwyczaj najdroższa, natomiast domeny globalne są nawet o połowę tańsze.

Jak założyć stronę internetową?
Jak założyć stronę internetową?

Jeszcze parę lat temu koszt utrzymania strony WWW z domeną w najpopularniejszym rozszerzeniu .pl wynosił ponad kilkaset złotych rocznie z uwagi na wysokie ceny hostingu i obsługi. Aktualnie jest to już kilkakrotnie mniej, a często opłata za uruchomienie i pierwszy rok obsługi strony WWW jest dosłownie symboliczna – zauważa Filip Tomasik z SuperHost.pl.

Jaki hosting wybrać?

Hosting to usługa, która udostępnia klientom określoną ilość miejsca na serwerze, co jest niezbędne do utrzymania strony w Internecie. Przy jego wyborze warto zastanowić się nad paroma kwestiami. Po pierwsze musimy przemyśleć, jaką stronę internetową chcemy wybrać i do czego będzie nam służyła. Jeżeli służyć ma ona tylko jako wizytówka firmy, wykupienie dodatkowych usług mija się z celem. W sytuacji, gdy poprzez stronę internetową chcemy prowadzić sklep, warto zastanowić się nad dodatkowymi opcjami, które w znacznej mierze mogą poprawić sprzedaż. Dostępne na rynku narzędzie Google Analytics można samodzielnie podpiąć pod naszą witrynę i zmierzyć oglądalność strony w wybranym czasie oraz poznać i interpretować informacje na temat odwiedzających ją użytkowników, czyli potencjalnych klientów.

Większość firm hostingowych zapewnia przez pierwszy rok hosting w bardzo promocyjnej cenie, wahającej się od 30 do 90 złotych. W kolejnych latach cena mieści się w granicach od 199 do 499 złotych za rok, w zależności od wybranego pakietu.

W SuperHost.pl opłaty za hosting można dokonać za okres roku lub 6 miesięcy. Dodatkowo, klient otrzymuje na start 14 dniowy okres próbny usługi, za który nie musi płacić. Przy zakupie najtańszego pakietu opłata miesięczna to jedynie 2,90 zł netto. Przykładowo, w takim pakiecie przestrzeń dyskowa do wykorzystania to 100 GB, nie ma limitu na transfer miesięczny, a właściciel usługi może założyć nieograniczoną liczbę adresów e-mail.dodaje Filip Tomasik.

Jeśli nie wiesz jak założyć stronę internetową i jak wybrać parametry – skontaktuj się z nami. Z pewnością znajdziemy rozwiązanie.

Jak obniżyć koszty?

Jak założyć stronę internetową?
Jak założyć stronę internetową?

[pullquote cite=”Mr. WordPress” type=”right”]Koszt stworzenia prostej strony to 500-1500 zł.[/pullquote]Gdy mamy już nazwę domeny i serwer, należy pomyśleć nad stworzeniem strony internetowej. Większość dostępnych na rynku firm oferuje stawki od 500 do 1500 PLN za przygotowanie graficznej wersji witryny wraz z możliwością jej administrowania poprzez specjalny panel. Większość biznesów w początkowej fazie szuka oszczędności, a nie dodatkowych kosztów, dlatego dobrym rozwiązaniem – o ile strona nie musi zawierać bardziej skomplikowanych opcji i rozwiązań – będzie jej samodzielne stworzenie za pomocą tzw. kreatora, narzędzia służącego do tworzenia strony internetowej. Z tego rozwiązania można skorzystać bez konieczności instalowania dodatkowych programów, a jego użycie nie wymaga doświadczenia w tworzeniu stron www. Wystarczy wybrać dostępny szablon z sieci, określić strukturę, tj. liczbę i układ zakładek oraz przygotować treść, którą chcemy zamieścić.

Treść w kreatorze umieszczamy  w sposób niewiele różniący się od edycji dokumentów w popularnych edytorach tekstu. Aplikacja obsługiwana jest w intuicyjny sposób, pozwalając na uruchomienie własnej strony w ciągu zaledwie kilku minut- informuje Filip Tomasik.

Na rynku dostępne są rozwiązania, które optymalizują koszty założenia strony internetowej. Oferowane są różne warianty zakupu nowej strony www, w skład których wchodzą m.in. domeny, hosting oraz kreator. Początkowo koszty mogą wydawać się duże, natomiast po skrupulatnym zapoznaniu się z ofertami i dostosowaniu ich do naszych potrzeb i możliwości może okazać się, że szyte są „na każdą kieszeń”.

Jak założyć stronę internetową? Zobacz kompleksową ofertę Superhost.pl.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry