ZaradnyStudent.pl – studencka pomoc za pieniądze

Studenci wzajemnie pomagający sobie za pieniądze? Taki biznesowy pomysł mają twórcy serwisu ZaradnyStudent.pl. Czym chcą wyróżniać się na tle konkurencji i jaki mają plan na zdobycie aktywnych użytkowników? Zapraszamy do naszej recenzji!

Zaradny Student to portal edukacyjny dla studentów, nastawiony na świadczenie wzajemnej pomocy w zdobywaniu wiedzy i rozwikływaniu najtrudniejszych akademickich problemów. Spośród wielu innych serwisów wyróżnia go silne zaangażowanie społeczności wynikające z wynagrodzenia jakie można uzyskać za udzieloną pomoc. Wierzymy, że wprowadzenie odpowiedniej gratyfikacji za włożony trud i poświęcony czas umożliwi uzyskanie pomocy w prawdziwie trudnych problemach i żadne zadanie nie pozostanie bez rozwiązania – czytamy na stronie ZaradnyStudent.pl.

Przy tworzeniu serwisu pracowało pięć osób. Aktualnie rozwijają go trzy osoby. Rozmawiamy z Jarkiem Bielawskim, pomysłodawcą i szefem projektu.

Pomysł na Zaradnego Studenta wynika z obserwacji istniejących w Polsce serwisów takich jak zadane.pl, zaliczaj.pl, które pomagają uczniom, ale ich model nie sprawdza się w przypadku studentów. Studentom trudno się zaangażować, jeśli nie przewidziano jakieś formy wynagrodzenia. Stąd pomysł by za pomoc płacić pieniądze – mówi nam pan Jarek.

Projekt wystartował w połowie maja, a prace nad nim rozpoczęły się na przełomie poprzedniego i bieżącego roku.

ZaradnyStudent.pl - studencka pomoc za pieniądze 1

Jakie możliwości daje Zaradny Student? Po założeniu konta można dokonać edycji swojego profilu dodając zdjęcie, informację „o mnie” oraz o posiadanym wykształceniu (poziom, kierunek, specjalizacja).

Każdy użytkownik serwisu zadawać może pytania. Jest to opcja darmowa. Dopiero, gdy pojawi się odpowiedź w postaci rozwiązania wraz z ceną, użytkownik może zdecydować się czy chce za nią zapłacić, czy nie.

Podając pytanie dodać można tytuł, opis, dołączyć grafiki. Ustalić należy również cenę – maksymalną kwotę, którą użytkownik gotowy jest zapłacić za rozwiązanie (minimalna to 50 gr). Podać trzeba także datę, do której oczekiwane jest rozwiązanie problemu oraz przedmiot, którego dotyczy problem np. architektura, biologia, historia.

Przykładowe „pytanie” znalezione w serwisie to „Projekt budy dla psa – obliczenia cieplne”.  Użytkownik „notch” pisze:

Zlecę zaprojektowanie budy dla psa przy założeniu:

  • temperatura min. wewnątrz 5 st. C dla temp. zewn. – 20 st. C
  • wymiary legowiska 70×90 cm
  • strumień ciepła od psa: 100 W

Buda może mieć przedsionek. Konstrukcja z materiałów ogólnie dostępnych i uzasadnionych ekonomicznie (drewno, styropian, papa itd.) Buda przeznaczona dla psa wielkości owczarka niemieckiego.

Drugą możliwą aktywnością użytkowników Zaradnego Studenta jest dodawanie rozwiązań. Tu także można podać tytuł, opis oraz załączniki. Wprowadzić należy również cenę jaką kupujący będą musieli zapłacić za poradę.

Odpowiedź można kupić w całości, w 50 lub 35 proc. Aby dokonać zakupu konieczne jest zasilnie swego konta. Można to zrobić za pomocą e-przelewu, a operatorem płatności elektronicznych jest transferuj.pl.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do całej jego treści, to musisz zapłacić cenę ustaloną przez jego autora. Jeśli nie masz pewności i nie chcesz płacić ceny całego rozwiązania nie upewniając się, że jest tym czego potrzebujesz, to możesz najpierw zakupić dostęp do 35 proc. treści za ¼ jego ceny lub do 50 proc. treści za ½ ceny. Jeśli po sprawdzeniu będziesz zainteresowany całym rozwiązaniem, to dopłacasz tylko różnicę ceny pełnego rozwiązania i kwoty zapłaconej za jego fragment – tłumaczą twórcy.

W serwisie funkcjonuje również system ocen.

Każda osoba, która zakupiła pełne rozwiązanie ma prawo do wystawienia oceny jego jakości oraz zgodności z wymaganiami. Ogólna ocena rozwiązania jest średnią ocen wystawionych przez osoby, które je zakupiły. Natomiast ocena autora jest średnią ważoną ocen wystawionych jego rozwiązaniom, a wagą jest cena każdego sprzedanego rozwiązania. Oznacza to, że ocena rozwiązania o mniejszej wartości będzie w mniejszym stopniu wpływała na ocenę autora niż oceny rozwiązań droższych – czytamy na stronie serwisu.

Twórcy planują dotrzeć do jak największej grupy osób zainteresowanych udzielaniem pomocy w studenckich zadaniach. Pomysłów na promocję jest kilka, większość realizowana będzie w bliskości początku nowego roku akademickiego. Wśród możliwych dróg promocji Jarek Bielawski wymienia m.in blog informacyjny dla studentów (z poradami np. jak dorobić w czasie nauki), akcja zachęcająca do publikowania własnych notatek z zajęć czy rozdawanie gratisów (długopisów itp) z logo serwisu w punktach ksero, uczelniach itp.

Projekt zarabiać ma na pobieranej od zleceniodawcy prowizji od sprzedaży rozwiązań. W przypadku sprzedaży rozwiązania autorowi pytania, do którego zostało ono dostarczone, serwis pobiera prowizję w wysokości 20 proc. kwoty transakcji. Jeśli osoba, która nabyła rozwiązanie zarejestrowała się w portalu z polecenia partnera to serwis pobiera 15 proc. prowizji od kwoty transakcji, a 5 proc. prowizji od sprzedawcy otrzymuje partner.

Oprócz autora pytania, opublikowane w portalu rozwiązania mogą kupować wszyscy inni użytkownicy. Oznacza to, że rozwiązanie może być sprzedawane dowolną ilość razy. Od sprzedaży rozwiązania innym użytkownikom niż autor pytania, twórcy pobierają prowizję w wysokości 40 proc. kwoty transakcji. Jeśli osoba, która nabyła rozwiązanie zarejestrowała się w portalu z polecenia partnera to serwis pobiera 35 proc. prowizji od kwoty transakcji, a pozostałe 5 proc. otrzymuje partner.

Program partnerski obejmuje trzy możliwości:

  • kliknięcie „Lubię to” – link polecający jest publikowany na tablicy użytkownika w Facebooku, a każdy kto odwiedzi Zaradnego Studenta z takiego linku i zarejestruje się, będzie poleconą przez użytkownika osobą;
  • wysłanie wiadomości e-mail do swoich znajomych – wiadomość wraz z linkiem polecającym, każda osoba, która wejdzie do serwisu z takiego linku i zarejestruje się, zostanie poleconą przez użytkownika osobą;
  • zamieszczenie linku lub banera na stronie internetowej lub blogu, do publikacji na stronie internetowej dostępne są obecnie dwa banery.

Jak Zaradny Student wyróżniać ma się na tle konkurencji?

Serwisami podobnymi do Zaradny Student są serwisy zadane.pl, zaliczaj.pl, trudne.pl. Nasz serwis wyróżnia się tym, że jest skierowany przede wszystkim do studentów, a co za tym idzie ma kilka zmian funkcjonalnych pozwalających na przyciągnięcie do serwisu osoby zainteresowane udzieleniem pomocy tj.: zastąpienie punktów wynagrodzeniem za udzieloną pomoc, możliwość częściowego zakupu odpowiedzi, kanały RSS, na których można otrzymywać informację o pojawiających się pytaniach w serwisie – mówią nam twórcy projektu.

Zapytaliśmy również o etyczną stronę prowadzenia takiej działalności. Czy twórcy nie zachęcają w ten sposób do kupowania rozwiązań problemów, które studenci danego kierunku powinni umieć robić samodzielnie?

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z takiego zarzutu. Dlatego zamieściliśmy na stronie politykę uczciwości, w której wyjaśniamy czego nie popieramy, do czego służy nasz serwis – nie do tego by wykonywać za siebie prace, ale jest po to, by pomagać zrozumieć jak dojść do rozwiązania – przekonuje pan Jarek.

W najbliższej przyszłości twórcy chcą wprowadzić możliwość przekazywania zaliczek na poczet trudniejszych i droższych pytań oraz bezpłatnie dostępne opisy rozwiązań, które pozwolić mają na jeszcze dokładniejsze sprawdzenie czy dane rozwiązanie jest tym, czego oczekuje kupujący.

To tylko część recenzji. Całość znaleźć można na Wystartowali.pl.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top