Zmarł twórca firmy Commodore

Jack Tramiel, twórca firmy Commodore International zmarł w niedzielę. Miał 83 lata i był jedną z najważniejszych postaci wczesnego okresu historii komputerów osobistych.

Zmarł twórca firmy Commodore 1Jack Tramiel lub Idek Tramielski urodził się w 1928 roku w Łodzi. Na początku II Wojny Światowej trafił do getta, a w sierpniu 1944 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wraz z rodziną wywieziony został następnie do obozu Hannover-Ahlem niedaleko Hanoweru. W kwietniu 1945 roku obóz został wyzwolony, a Tramiel wyemigrował do USA.

W Stanach Zjednoczonych był mechanikiem i konserwatorem sprzętu biurowego armii. Po kilku latach założył firmę Commodore Portable Typewriter, która zajmowała się naprawą maszyn do pisania. W latach 70. XX wieku Tramiel zaczął produkować kalkulatory, a następnie – komputery. Miał nawet plany kupić firmę Apple; Steve Wozniak był zainteresowany propozycją, ale strony nie porozumiały się co do wielkości kwoty przejęcia.

PET i VIC-20 to pierwsze komputery stworzone przez firmę Commodore, ale prawdziwy rozgłos zapewnił jej model Commodore 64 zaprezentowany w 1982 roku. Do dziś sprzedano ponad 22 mln egzemplarzy urządzenia.

W 1984 roku Jack Tramiel po starciu z największym udziałowcem Commodore opuścił firmę i założył nową (Tramiel Technology). Kupuje także podupadającą Atari Corporation. Commodore i Atari prowadzą od tej pory zażartą walkę. Tramiel wypowiada wtedy swoje słynne słowa: „biznes jest wojną” (ang. „Business Is War”).

Wpływ Tramiel na przemysł jest nie do przecenienia. Cieszył się ogromnym autorytetem i przejdzie do legendy jako jeden z twórców branży komputerowej.

Zdjęcie: Alex Handy [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry