12 (i więcej!) najważniejszych komentarzy w sprawie ACTA

Burza wokół ACTA i podpisania dokumentu przez Polskę trwa. Postanowiliśmy zebrać najbardziej znaczące komentarze dotyczące dokumentu. Pomóżcie nam uzupełnić naszą listę!

Najpierw szybkie przypomnienie. Polska w nocy z 25 na 26 stycznia, złożyła podpis pod kontrowersyjną umową ACTA o zapobieganiu handlu pirackim oprogramowaniem i podróbkami. Protesty serwisów i osób na ulicach nie przyniosły skutków.

Co o tym wszystkim do powiedzenia mają politycy, ludzie kultury i… Maciek z Klanu?

Poniższa lista jest oczywiście niepełna. Jeśli macie swoje propozycje, które warto byłoby na niej umieść – dajcie znać komentarzu, konieczne z jakimś linkiem do źródła. Smacznego!

1. Michał Boni: podpisać i zrozumieć oraz szczere wyznanie

Minister administracji i cyfryzacji, Michał Boni, mówił w radiowej „Trójce”, że Premier Donald Tusk był i jest „wrażliwy” na punkcie internetu.

Dlatego – szczerze mówiąc – dostaliśmy burę w ostatnich dniach – przyznał.

Uważam, że skoro podpisaliśmy ACTA, to teraz powinniśmy zadbać o to, żeby (przeprowadzić – red.) wyjaśnienia tego dokumentu tak, żeby rozwiać szereg mitów, (zrobić) przegląd prawa dotyczący wolności w internecie, żeby jasno powiedzieć, że nie ma żadnej intencji polskiego rządu, aby ograniczać wolność w internecie. Pan premier powiedział jasno (…) że nie uruchomi procesu ratyfikacji, jeśli te wszystkie kwestie nie będą wyjaśnione i tego ja się trzymam – mówił minister w Trójce (źródło).

Niespodziewanie Michał Boni przyznał także, że ściąga z internetu muzykę oraz filmy i nie uważa, że to powinno być karane.

Ja u siebie w domu poprzez świat internetu kontaktuję się z różnymi rzeczywistościami, także muzyczną i filmową, które sobie ściągam. Oczywiście kiedy to się dzieje na skalę komercyjną, ktoś tym handluje to trzeba go ścigać, natomiast jeśli to się dzieje indywidualnie to oczywiście nie powinno być żadnego poczucia zagrożenia – wyznał minister cyfryzacji w Radiu Zet (źródło).

2. Stefan Niesiołowski: protestujący to idioci

Ci młodzi ludzie nic nie rozumieją, demonstrują z symbolami polski podziemnej. Ludzie ginęli na gestapo, w Oświęcimiu ginęli pod tymi symbolami! Jeśli ktoś w takiej sprawie wynosi symbole polski podziemnej to jest idiotą i nie należy z nim w ogóle dyskutować – powiedział Stefan Niesiołowski (źródło).

3. Paweł Graś: atak hakerów? skąd! duże zainteresowanie

Trudno mówić tutaj o ataku hakerów, bo w żaden sposób żadna z zablokowanych stron, ich zawartość nie została naruszona. Nie było próby włamania się na serwery czy zmiany treści tych stron. To zjawisko, które obserwujemy wynika z ogromnego zainteresowania tymi stronami i tematyką – mówił tuż po atakach rzecznik rządu, Paweł Graś w Radiu ZET (źródło).

4. Paweł Piskorski: ACTA jak rybołóstwo

Najgorsze, że rząd Donalda Tuska chciał (i naiwnie wierzył, że jest to możliwe) podpisać ustawę bez jakiejkolwiek konsultacji, praktycznie w tajemnicy. To za polskiej prezydencji w UE Rada Unii Europejskiej przyjęła projekt ACTY i opublikowała krótką informację o tym na 43. stronie prasowego komunikatu dotyczącego rolnictwa i rybołówstwa. W tym samym stylu działał polski rząd nie udostępniając do „za 5 dwunasta” tekstu ustawy – napisał Paweł Piskorski na swoim blogu (źródło).

5. Zbigniew Ziobro: nie będę bronił do końca

Jestem człowiekiem trzeźwo myślącym i kiedy pojawiają się realne wątpliwości, nie będę bronił jakiegoś stanowiska do końca. Już po głosowaniu zgłosiło się do mnie kilka osób ze środowiska internautów i przedstawiło mi swoje argumenty, krytyczne względem treści porozumienia. I ja się do nich przychyliłem. Żeby nie być gołosłownym – skierowałem nawet pytanie do Komisji Europejskiej w tej sprawie, jeszcze zanim wybuchła cała afera wokół ACTA – mówił europoseł Zbigniew Ziobro (źródło).

6. Zbigniew Hołdys: jestem debilem?

Kiedy wreszcie na temat paktów ACTA, SOPA i PIPA ktoś k…a zapyta okradanych?   – na facebookowym napisał Zbigniew Hołdys. Wy po prostu chcecie mieć naszą prace za friko – to wszystko. Protestującym internautom i wielomiliardowym koncernom chodzi o to, by nam nie płacić. By nie karać tych, co nam nie płacą – dodał na Twitterze.  Uświadomiliście mi, że jestem debilem, nie mam matury, nie mam pojęcia o świecie […] Jeśli jutro nie wezmę właściwych tabletek, to zaapeluję do świata, żeby wszystko było za darmo. Dla internautów – odciął się swoim krytykom (źródło).

12 (i więcej!) najważniejszych komentarzy w sprawie ACTA 1

7. Marek Migalski: rzadko wiem, za czym głosuję

Dzisiaj rano dowiedziałem się, że głosowałem za ACTA. Serio. I nie mam zamiaru się tego wypierać. Czy wiedziałem, za czym głosuję? Nie. Czy zawsze wiem, za czym głosuję? Rzadko. Czy inni posłowie i europosłowie wiedzą więcej? Nie – napisał europoseł Marek Migalski na swoim blogu (źródło).

8. Jacek Żakowski: sensem ACTA nie jest inspiracja

Zwłaszcza gdy nielojalność władzy wobec obywateli dotyczy sprawy poważnej. A ACTA wyrasta z tego samego groźnego procesu co kryzys. Ten proces, który genewskie Obserwatorium Finansów nazywa finansjalizacją, to postępująca zamiana relacji na transakcje. W przypadku ACTA chodzi o ugruntowanie w prawie międzynarodowym zamiany relacji twórcy i odbiorcy w transakcję dostawcy z nabywcą. Wedle logiki stosowanej w ACTA sensem twórczości przestaje być inspiracja, a staje się transakcja – zauważa Jacek Żakowski (źródło).

9. Krzysztof Gonciarz: cenzura interentu

10. Catonymous: nie dla ACTA

11. Basia: odezwa do narodu

12. Maciek z Klanu wpada w szał

Wpisy promowane

Wydarzenia

4. Data Economy Congress
07.10.2024 - 08.10.2024
CyberTrust 2024
07.10.2024 - 08.10.2024
AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top