20 mln dolarów dla Wikipedii

Od kilku miesięcy internauci odwiedzający strony Wikipedii mogli zobaczyć intrygujące banery, z których uśmiechali się twórcy serwisu, m.in. Jay Walsh, szef komunikacji Wikimedia Foundation. Miały one na celu zachęcenie użytkowników do wsparcia finansowego Fundacji Wikimedia.

20 mln dolarów dla Wikipedii 1

Dziś banery zniknęły z Wikipedii, co jest równoznaczne z zakończeniem akcji zbierania funduszy przez Fundację non-profit, zarządzającą Wikipedią. Na swoim blogu Wikimedia Foundation ogłosiła, że udało jej się zebrać, dzięki hojności darczyńców, kwotę 20 mld dolarów.

Dyrektor Wikimedia Foundation podziękował wszystkim, dzięki którym udało się zebrać środki na utrzymywanie i dalsze rozwijanie wolnej encyklopedii Wikipedia na całym świecie. Dodał, że udało się osiągnąć wyznaczony cel i to dzięki samym internautom. W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni wsparcia udzieliły Wikipedii miliony osób. Darczyńcy, dzięki którym zebrano 20 mln dolarów, pochodzą z niemalże wszystkich krajów świata. Była to najbardziej udana kampania Wikimedia Foundation, podczas której zbierano środki na Wikipedię.

Zebrane fundusze zostaną przekazane przez Wikimedia Foundation na zakup i instalację nowych serwerów, jak i innych, niezbędnych urządzeń technicznych. Część z nich zostanie wykorzystanych do opracowania zupełnie nowych funkcji witryny, jak i poszerzenia zdobywających coraz większą popularność usług mobilnych. Dzięki pieniądzom, darczyńcom zostanie wprowadzona szersza ochrona praw autorskich twórców Wikipedii.

Od 2008 roku wydatnie powiększyła się liczba osób, które wspierają Wikimedia Foundation. Jest ich już o 10 razy więcej, niż jeszcze 3 lata temu. Na rzecz rozwoju tej wolnej encyklopedii pracuje na świecie cała społeczność wolontariuszy. Oprócz darczyńców, którzy wsparli Wikipedię w ramach akcji Wikimedia Foundation, na jej całkowity budżet, wynoszący w latach 2011-2012 aż 28,3 mln dolarów, złożą się darowizny od osób fizycznych przesyłane na konto fundacji przez cały rok, jak również dotacje od wszelakich instytucji.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry