350 na godzinę: zatrważająca liczba nowych złośliwych aplikacji na Androida

Około 72% użytkowników smartfonów na całym świecie korzysta z urządzeń z systemem operacyjnym Android (źródło: Statcounter). W pierwszym kwartale 2017 roku specjaliści od bezpieczeństwa G DATA odkryli ponad 750 tys. złośliwych aplikacji dla popularnego systemu operacyjnego firmy Google.

Liczby pokazują rosnącą skalę zagrożenia. Kwestie bezpieczeństwa dotyczą w szczególności urządzeń pochodzących od zewnętrznych dostawców. Aktualizacje pojawiają się z opóźnieniem albo wcale.

Smartfonów używamy w sieci do wielu rzeczy, takich jak korzystanie z bankowości internetowej czy robienie zakupów – mówi Tim Berghoff, specjalista ds. bezpieczeństwa G DATA.  Skala zagrożenia użytkowników wzrasta w związku z problemami z zakresu bezpieczeństwa powiązanymi z dostarczaniem aktualizacji dla systemu Android przez zewnętrznych dostawców – dodaje.

Specjaliści od bezpieczeństwa G DATA w 2016 roku zidentyfikowali łącznie 3 246 284 przykłady złośliwych aplikacji dla systemu Android. Liczba ta jest najwyższa w historii, a prognozy na rok 2017 przewidują dalszy wzrost. Analitycy odkryli 750 tys. nowych złośliwych aplikacji tylko w pierwszym kwartale 2017 roku. Przewiduje się, że w przeciągu całego roku pojawi się aż 3,5 mln nowych złośliwych aplikacji.

350 na godzinę: zatrważająca liczba nowych złośliwych aplikacji na Androida 1 350 na godzinę: zatrważająca liczba nowych złośliwych aplikacji na Androida 2

Niejasna procedura aktualizacji związana z zewnętrznymi dostawcami to dla użytkowników kolejne zagrożenie. Smartfony i tablety odgrywają ważną rolę w codziennym życiu prywatnym i zawodowym. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy je do bankowości internetowej, robienia zakupów czy załatwiania spraw zawodowych – system operacyjny musi być wyposażony nie tylko w kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające, ale także zawsze musi być pobrana jego najnowsza wersja. Luka w zabezpieczeniach stanowiąca łakomy kąsek dla hackerów może wyrządzić ogromne szkody. Jednak w przypadku wielu urządzeń mobilnych nie jest jasne, jak długo – jeśli w ogóle – urządzenia będą otrzymywać aktualizacje. Najlepszym sposobem jest zatem odpowiednie zabezpieczenia sprzętu i śledzenie bieżących statystyk oraz porad dotyczących złośliwego oprogramowania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top