4% zombie pochodzi z Polski

Opublikowano: 16 października 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Aż 4% wszystkich komputerów-zombie podłączonych do Internetu we wrześniu pochodziło z Polski – podała firma Symantec w swoim raporcie, „The State of Spam”. Największą ilość „zombie” zarejestrowano w tym czasie w Turcji (12%), Brazylii (9%) oraz Rosji (8%).

Terminem „zombie” określa się komputer, który wykonuje polecenia cyberprzestępców bez wiedzy ich właścicieli i jest wykorzystywany do nielegalnych celów – choćby do dystrybucji spamu czy przechowywania internetowych stron reklamowych. Cyberprzestępcy coraz chętniej korzystają z przechwyconych komputerów do wysyłania niechcianych wiadomości. Od sierpnia do września odnotowano wzrost aż  o 101% w ilości aktywnych komputerów-zombie rozsyłających spam.

We wrześniu eksperci z firmy Symantec zaobserwowali również większą ilość spamu ze złośliwym oprogramowaniem – ukrytego w kodzie źródłowym wiadomości lub w postaci załączników. O ile zainfekowane maile stanowią nadal niewielki procent całego spamu, to znacząca jest już dynamika wzrostu. Od czerwca do września 2008 r. procent złośliwego oprogramowania wykrytego w wiadomościach elektronicznych zwiększył się dwunastokrotnie.

„Wyniki najnowszego raportu o spamie wskazują na coraz agresywniejsze wykorzystywanie destrukcyjnych narzędzi przez cyberprzestępców do rozsyłania spamu – powiedział Andrzej Kontkiewicz z firmy Symantec Polska. – Użytkownicy muszą być ostrożni, szczególnie w przypadku maili pochodzących od nieznanych osób i zawierających dziwne treści. Takie wiadomości najlepiej od razu kasować i absolutnie nie otwierać załączników z plikami typu RAR czy ZIP”.

Najczęściej wykrywane we wrześniu próbki złośliwego kodu w spamie to różne odmiany podobnych koni trojańskich (łącznie 13,4%), Downloader (program, który ściąga na komputer dodatkowe złośliwe oprogramowanie; łącznie 11,8%) i Infostealer (koń trojański wykradający dane dotyczące bankowości internetowej, np. loginy i hasła, zawartość formularzy na stronach www; łącznie 11.1%).

Inne wnioski z najnowszego raportu o spamie:
– we wrześniu spam osiągnął poziom 78% wszystkich wysyłanych wiadomości (80% miesiąc wcześniej).
– 24% spamu dotyczyło usług internetowych (27% w sierpniu), 20% – zagadnień finansowych (17% w sierpniu), 18% –  konkretnych produktów (20% w sierpniu).

Hanna Laskowska4% zombie pochodzi z Polski

Podziel się!

O autorze

hania