6 luty – Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego 2007 roku aż w 40 krajach na świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu “Safer Internet Action Plan”. Jego celem jest propagowanie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do Internetu.
Coraz więcej użytkowników sieci oraz różnego typu organizacji dostrzega problem niebezpieczeństw jakie czyhają na młodych internautów. Aby walczyć z tymi zagrożeniami potrzebna jest ogólnoświatowa mobilizacja, dlatego tak ważny w idei Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) jest jego międzynarodowy charakter. Tegoroczną edycję DBI swoim patronatem objęła Viviane Reding, unijny Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego.

W Polsce dzień ten obchodzony jest po raz trzeci. Organizowany jest on przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, organizacje które zajmują się w Polsce realizacją programu „Safer Internet”. Głównym Partnerem DBI 2007 jest Fundacja Grupy TP.

6 luty - Dzień Bezpiecznego Internetu 1

Bardzo nas cieszy coraz większe zainteresowanie udziałem w Dniu Bezpiecznego Internetu szkół i organizacji z całej Polski. – mówi Anna Rywczyńska – koordynator programu Saferinternet.pl w NASK. Liczymy na to, że dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów będą realizowane nie tylko przy okazji DBI, ale przez cały rok szkolny. – dodaje Agnieszka Wrzesień – koordynator projektu Awareness z Fundacji Dzieci Niczyje.

6 luty - Dzień Bezpiecznego Internetu 2

Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce planowane są:
– Inauguracja Helpline.org.pl – punktu oferującego pomoc dla dzieci i rodziców przez profesjonalistów w zakresie internetowych zagrożeń;
– Ogłoszenie wyników pierwszych w Polsce badań dotyczących zjawiska cyberbullyingu (cyberprzemocy rówieśniczej z użyciem nowych mediów);
– Początek testów programów filtrujących dostępnych na polskim rynku;
– Lokalne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa młodych Internautów w całej Polsce;
– Konkursy z cennymi nagrodami dla szkół.

6 luty - Dzień Bezpiecznego Internetu 3

Organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, osoby prywatne oraz firmy do organizowania w lutym inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Wśród tych, którzy przyślą sprawozdanie z podjętych działań zostaną wylosowane nagrody m.in. projektory multimedialne i aparaty fotograficzne. W serwisie www.sieciaki.pl znajdują się również konkursy dla małych dzieci.

6 lutego w ramach DBI 2007 w Warszawie zorganizowana zostanie też konferencja dotycząca programu „Safer Internet” w Polsce. Podczas, której zaprezentowane zostaną m.in. wyniki badań dotyczących cyberbullyingu. Jest to problem dobrze znany na zachodzie, u nas niestety często bagatelizowany. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że młodzi ludzie są często w sieci nękani, straszeni, ośmieszani i upokarzani. Odpowiedzialne są za to zarówno osoby obce jak i znajomi ze szkoły czy podwórka. Takie sytuacje powodują u dzieci poczucie strachu i wstydu a to uczucia, których nie można lekceważyć. Badania były prowadzone wraz z agencją Gemius S.A. wśród dzieci i młodzieży z całej Polski. NASK przygotował transmisję konferencji na żywo, będzie ona dostępna  w Internecie na stronie www.dbi.pl.

To, że Internet nie zawsze jest miejscem bezpiecznym, wiemy chyba wszyscy, ale na co dzień raczej nie pamiętamy, lub nie chcemy pamiętać o zagrożeniach. Może w tym właśnie dniu warto zastanowić się, co robią w Internecie nasze dzieci, zarówno te małe dopiero zaczynające swoją przygodę z siecią, jak i te starsze, dla których zasoby Internetu nie mają już pewnie tajemnic…

DBI w Europie: www.saferinternet.org
DBI w Polsce: www.dbi.pl 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry