9 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu 2010

Ponad 60 państw z całego świata połączy 9 lutego wspólna idea Internetu bezpiecznego dla dzieci i młodzieży. Dzień Bezpiecznego Internetu już po raz szósty w Polsce.

Od 2005 roku organizatorami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce są Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), tworzące Polskie Centrum Programu „Safer Internet”, od lat prowadzące szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. Partnerem głównym DBI jest Fundacja Orange.

W idei Dnia Bezpiecznego Internetu niezwykle ważny jest jego międzynarodowy charakter – rosnąca z roku na rok liczba państw uczestniczących w obchodach DBI świadczy o coraz większym zrozumieniu wagi problematyki bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu i nowych technologii. To wyjątkowa inicjatywa, która przez ostatnie siedem lat nabrała dużego rozmachu i co roku w lutym staje się platformą bliskiej współpracy narodowych ośrodków programu „Safer Internet”, partnerów rządowych, pozarządowych i komercyjnych – wszystkich działających we wspólnym celu na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. – mówi Agnieszka Wrzesień, koordynator projektu Saferinternet.pl z Fundacji Dzieci Niczyje.

W Polsce z okazji DBI od początku roku zapanowało pospolite ruszenie – lokalni organizatorzy z całego kraju zgłosili dotychczas już ponad 600 inicjatyw związanych z bezpieczeństwem najmłodszych online. Oprócz tradycyjnych zajęć edukacyjnych wśród zgłaszanych pomysłów znalazły się tak innowacyjne jak występy teatrzyków szkolnych, happeningi, audycje w szkolnych radiowęzłach, lokalne kampanie informacyjne. Inicjatywy rejestrować można w serwisie www.dbi.pl do końca lutego 2010 roku. W ubiegłym roku na stronie DBI zarejestrowano ich prawie tysiąc. Wśród organizatorów lokalnych wydarzeń rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów DBI.

Poza lokalnymi wydarzeniami, w ramach obchodów DBI, pod adresem www.sid2010quiz.org od 9 lutego do 9 marca polskie dzieci w wieku 9-15 lat będą mogły wziąć udział w międzynarodowym quizie organizowanym przez sieć Insafe, która zrzesza narodowe ośrodki programu „Safer Internet”. Z kolei dla najmłodszych (poniżej 9 roku życia) przygotowany został konkurs na plakat o bezpiecznym Internecie. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na ogólnoeuropejską ceremonię rozdania nagród.

Ponadto, 9 lutego we wszystkich krajach Unii Europejskiej rusza kampania medialna poświęcona problematyce ochrony prywatności w Internecie – „Think B4 U post!”, w Polsce realizowana pod hasłem „Pomyśl zanim wyślesz”.

Dla najmłodszych Internet jest niezwykle ważną przestrzenią ekspresji własnych poglądów, rozwijania zainteresowań lub też nawiązywania nowych kontaktów. Przenoszą do sieci prywatne informacje, zdjęcia, publikują filmy, chcą być popularni i lubiani. Niestety, nie zawsze pamiętają, że brak rozwagi i dbałości o prywatność swoją i innych, może doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego głównym celem tegorocznej kampanii jest nauczenie młodych internautów rozsądnego i odpowiedzialnego publikowania informacji online. – mówi Anna Rywczyńska, koordynator Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top