ACTA odrzucona w Parlamencie Europejskim

W dniu wczorajszym doszło w Parlamencie Europejskim do głosowania nad ACTA, czyli umową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrabianymi. Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA 478 głosami. Za wprowadzeniem umowy opowiedziało się zaledwie 39 europarlamentarzystów.

ACTA odrzucona w Parlamencie Europejskim 1Odrzucenie ACTA oznacza, że kraje europejskie, które podpisały umowę ACTA mogą ją aktualnie wycofać z procesu ratyfikacyjnego. Dotyczy to również Polski, która podpisała umowę w styczniu tego roku.

Brak globalnego porozumienia może również uczynić ACTA trudno egzekwowalnym prawem w krajach spoza Europy, gdzie umowa została przyjęta, ale nie doszło do jej ratyfikacji. Do krajów tych należą Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur oraz Stany Zjednoczone.

Jedną z przyczyn odrzucenia przez Parlament Europejski umowy ACTA były wystąpienia społeczności międzynarodowej, w tym w dużej mierze polskiej, na początku roku.

Odrzucenie przez Parlament Europejski umowy ACTA nie oznacza końca jej bytności w Europie. W zeszłym tygodniu Karel De Gucht, komisarz Unii Europejskiej odpowiedzialny za traktat powiadomił o możliwości naciskania na przyjęcie ACTA poprzez wszczęcie postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top