Adobe Edge: animacje w HTML5, co z Flashem? [wideo]

Firma Adobe udostępniła nowe narzędzie o nazwie Edge. Pozwala ono na tworzenie animowanych treści internetowych w standardach HTML5, CSS i JavaScript. Czy to początek końca technologii Flash?

Adobe Edge ma pomóc w tworzeniu webowych animacji z ciekawymi przejściami, a w przyszłości – nawet prostych gier. Producent chce dodawać do niego kolejne funkcje, m.in. obsługę elementu Canvas, tagów Audio i Video czy bogatsze mechanizmy animacyjne dla SVG.

Adobe Edge: animacje w HTML5, co z Flashem? [wideo] 1Oprogramowanie przeznaczone jest dla komputerów PC i Mac. Adobe chce by wyróżniało się intuicyjnym interfejsem i szybkością działania. Pozwalać ma na importowanie istniejących dokumentów HTML i grafik w formatach SVG, PNG, JPG oraz GIF, a następnie „stylowanie ich” za pomocą CSS3. Gotowy projekt działać ma na przeglądarkach smarfornów i tabletów oraz desktopowych takich jak Firefox, Chrome, Safari i IE9.

Co ciekawe, aplikacja Adobe Edge jest obecnie w fazie beta i pobrać można ją za darmo. Wersja 1.0 spodziewana jest w przyszłym roku.

HTML5 jest szansą dla Adobe, nie jest jednak tak, że nie ma już szans dla Flasha – powiedział Devin Fernandez, menadżer działu Web Pro. Jego zdaniem Flash będzie się rozwijał i to głównie w tych dziedzinach, w których HTML5 nie jest jeszcze konkurencyjną technologią – jak gry 3D na przykład.

Adobe zauważa, że HTML5 choć jest relatywnie młodą technologią, coraz odważniej zaznacza swą obecność na internetowym rynku i lepiej wziąć udział w tym koniecznym współistnieniu z Flashem. Z pewnością jednak firma nie chce zrezygnować z jednej ze swych flagowych technologii. Jej głównym celem wydaje się pozostanie najważniejszym graczem dostarczającym narzędzi do tworzenia współczesnej internetowej infrastruktury.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top