Adresy IP na wyczerpaniu

Analitycy z Wall Street szacują, że w 2020 roku na świecie może być 10 miliardów mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu. Każde z nich potrzebuje adresu IP, aby łączyć się z siecią. Tymczasem pula adresów, których ogólna suma sięga około 4 miliardów topnieje w oczach. Przyszłością jest protokół nowej generacji IPv6.

Agencja Number Resource Organisation (NRO) ogłosiła, że do dyspozycji zostało mniej niż 5 % adresów IPv4.

Informatycy, którzy pracowali nad protokołem IP w latach siedemdziesiątych XX wieku nie przewidzieli z jak wielką ilością urządzeń potrzebujących adresu będziemy mieli do czynienia już pod koniec wspomnianego stulecia. Popularność Internetu wymogła poszukiwanie innego rozwiązania. Stał się nim protokół IP wersji 6, zwany także protokołem IP Nowej Generacji. Jest to obecnie przyszłość Internetu. IPv6 daje niebotycznie większą przestrzeń adresową niż stosowany obecnie IPv4 (2 do 96 potęgi razy większą) oraz wprowadza wiele usprawnień w samym protokole. Pozwoli to na utrzymanie dalszej, bardzo wysokiej dynamiki rozwoju Internetu.

Wprowadzenie IPv6 nie jest rzeczą prostą. Nowy protokół wymaga zapewnienia odpowiedniej infrastruktury i mechanizmów przydzielania adresów.

Adresy IP na wyczerpaniu 1

home.pl postanowił odpowiednio wcześnie zadbać o implementacje nowej technologii. „Naszym założeniem było spójne zrealizowanie procesu implementacji. Już podczas wymiany szkieletu sieci dwa lata temu wprowadziliśmy sprzęt obsługujący protokół IPv6. Chcemy, aby w momencie kiedy będzie to konieczne przekazać naszym klientom w pełni funkcjonalną technologię, a nie korzystać z rozwiązań przygotowanych na szybko i po łebkach“– wyjaśnia główny architekt systemu home.pl, Stefan Jurczyk.

Już w obecnej chwili cała wewnętrzna sieć home.pl obejmująca łącza prawie tysiąca serwerów w dwóch centrach danych pracuje w oparciu o protokół IPv6. Jest to dobra wiadomość dla klientów szczecińskiej firmy ponieważ według szacunków wyczerpanie puli adresów IPv4 nastąpi już w 2011 roku.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top