Adware i trojany infekowały najczęściej

Z danych laboratorium PandaLabs wynika, że w pierwszym kwartale 2008 roku oprogramowanie adware było najczęściej wykrywanym typem złośliwego kodu. Najwięcej nowych odmian pojawiło się natomiast wśród trojanów. PandaLabs wskazuje również, że coraz więcej zagrożeń czyha na użytkowników telefonów komórkowych i smartfonów.
Z danych zawartych w kwartalnym raporcie opracowanym przez PandaLabs – laboratorium Panda Security, które specjalizuje się w analizie i wykrywaniu złośliwego oprogramowania – adware w pierwszych trzech miesiącach 2008 roku zainfekowało najwięcej komputerów. Tego typu złośliwe kody stanowiły 28,58% wszystkich wykrytych infekcji. „Gdy odwiedzamy witryny www, adware powoduje wyświetlanie reklam, które są nie tylko irytujące, ale mogą także zagrażać bezpieczeństwu komputera lub wpływać na obniżenie wydajności” – ostrzega Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security.
Na drugim miejscu wśród najczęściej wykrywanych zagrożeń znalazły się trojany odpowiedzialne za 25,46%, a na trzecim robaki, które były winne prawie co dziesiątej infekcji.

Coraz więcej nowych odmian
W pierwszym kwartale 2008 roku pojawiło się najwięcej nowych odmian trojanów – 62,16%. Maciej Sobianek wyjaśnia, że tak duża ilość wprowadzanych do obiegu nowych kodów tego typu świadczy o tym, że cyberprzestępcy są coraz bardziej zainteresowani tworzeniem nowych odmian trojanów. To z kolei sprawia, że wykrywanie zagrożeń jest coraz trudniejsze. Systemy zabezpieczeń nie są w stanie przeprowadzać aktualizacji tak szybko jak to konieczne, skutkiem czego użytkownicy komputerów nie zawsze są odpowiednio chronieni.
Drugą lokatę w zestawieniu dotyczącym ilości wykrywanych nowych odmian zajęło oprogramowanie adware (20,34%), a trzecią robaki (8,87%).

Adware i trojany infekowały najczęściej 1

Najaktywniejsze wirusy
Na pierwszym miejscu wśród najaktywniejszych złośliwych kodów znalazł się Comet – oprogramowanie adware. Drugie miejsce zajął NaviPromo (także adware), a trzecie robak Bagle.HX, którego stworzono przede wszystkim do rozprzestrzeniania i infekowania możliwie największej liczby komputerów.

Adware i trojany infekowały najczęściej 2

Zagrożenia mobilne
Raport PandaLabs dotyczący tendencji i najczęściej wykrywanych w pierwszym kwartale 2008 roku zagrożeń zawiera odrębny rozdział poświęcony złośliwym kodom, które infekowały telefony komórkowe: smartfony, iPhone’y, itd. Z danych laboratorium Panda Security wynika, że głównymi zagrożeniami dla tego rodzaju urządzeń były robaki, trojany i oprogramowanie szpiegujące (spyphone). „Sposób działania i funkcje mobilnych zagrożeń są podobne do złośliwych kodów infekujących komputery. Przykładowo, trojany tworzone w celu wykradania poufnych danych, takich jak hasła poczty elektronicznej czy listy kontaktów w komunikatorach internetowych, były sprawcami aż 54,48% wszystkich infekcji. To pokazuje, że ataki skierowane w użytkowników telefonów komórkowych są coraz bardziej wyrafinowane” – tłumaczy Maciej Sobianek z Panda Security w Polsce.

Najczęściej obserwowane przez laboratorium PandaLabs skutki działania złośliwego oprogramowania infekującego telefony komórkowe to:
•    niewłaściwe działanie telefonu, np. zablokowanie,
•    spadek wydajności – nadmierne zużycie baterii,
•    narażanie użytkownika na koszty przez przesyłanie wiadomości SMS na numery z taryfą specjalną,
•    utrata danych i informacji, np. usuwanie folderów i wiadomości,
•    kradzież poufnych informacji: numerów telefonów, wiadomości SMS lub innych danych, które mogą być przechowywane w urządzeniu.

Raport kwartalny PandaLabs zawiera ponadto informacje na temat najczęściej wykrywanych luk w zabezpieczeniach, nowatorskiego ataku z wykorzystaniem rootkitów, które potrafią zastąpić rekord MBR dysku, a także analizę ewolucji „Storm Worm”, czyli jednego z najpopularniejszych robaków w 2007 roku.

www.pandasecurity.com/homeusers/security-info/tools/reports

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top