Alibaba chce mieć „chińskiego Androida”

Opublikowano: 10 września 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Grupa Alibaba chce by ich mobilny system operacyjny stał się „chińskim Androidem”. Czy gigant e-commerce przekona do siebie producentów telefonów i aplikacji?

Jeden z dyrektorów grupy Alibaba, cytowany przez Sohu, przekonuje, że Aliyun OS, oparty na Linuksie system operacyjny, rozwijany przez chińską firmę, zyskuje zainteresowanie producentów telefonów. Do dwóch sprzedawców (firmy K-Touch i Haier) urządzeń z systemem ma wkrótce dołączyć trzech kolejnych.

Gdybym był producentem telefonu komórkowego i moim jedynym wyborem byłby Android, byłbym całkiem przestraszony. Każda firma chce mieć przynajmniej dwóch dostawców – przekonuje Zeng Ming.

Aliyun OS

System Android jest w Chinach poważnie ograniczony. Pełnej funkcjonalności brakuje takim aplikacjom jak Google Search, Google Maps czy Gmail. I tu właśnie ma być szansa dla Aliyun. Pod warunkiem jednak, że nie tylko producenci sprzętu, ale i oprogramowania, przekonają się do „chińskiego Androida”. Tylko wtedy Aliyun będzie mógł skutecznie powalczyć o rynek, na którym urządzenia z Androidem mają 83 proc.

Warto jednak dodać, że grupa Alibaba konkurować musi nie tylko z Google, ale i z lokalnymi firmami. Przypomnijmy, że Baidu, chiński gigant wyszukiwarkowy, ogłosił szczegóły dotyczące własnego smartfona i systemu operacyjnego.

Dawid ZarazińskiAlibaba chce mieć „chińskiego Androida”

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.