AutoMapa na zimę

W erze precyzyjnych systemów nawigacji satelitarnej takich jak AutoMapa niewielu pamięta o pierwszych zdobywcach Tatrzańskich gór. Z kompasem i kartką papieru wędrowali wyznaczając nowe ścieżki. Mijają lata, a w góry przyjeżdżają kolejne pokolenia turystów. Tym razem mogących skorzystać z AutoMapy, która bezpiecznie przeprowadzi ich przez górskie szlaki w razie konieczności nawet w nocy.

Odbiorniki GPS działają dzięki sieci 24 satelitów okrążających Ziemię w ciągu dwunastu godzin. Nasłuchując sygnałów z satelitów potrafią ustalić swoje miejsce w terenie z dokładnością do 10 metrów!. Większość typów nowoczesnych odbiorników GPS mieści się wygodnie w ręku i nadaje do wykorzystania w górach. Nie każde jednak urządzenie potrafi w prosty i szybki sposób wskazać dokładne położenie na mapie. Do tego celu najlepiej nadają się popularne komputery kieszonkowe typu PPC wyposażone w program AutoMapa.

Podczas górskich wypraw jedną z ważnych funkcji AutoMapy jest możliwość wprowadzenia współrzędnych punktu docelowego, które pozwolą wyznaczyć właściwy kurs. AutoMapa pozwala nie tylko na podawanie dokładnej pozycji geograficznej. W pamięci odbiornika można także zapisać współrzędne trasy wędrówki tworząc w ten sposób tzw. ślad GPS. Dzięki temu, jeśli zabłądzimy lub zejdziemy ze szlaku, możemy szybko znaleźć drogę powrotną. W zimowych warunkach, kiedy szybko zapada zmrok, możliwość przełączania pomiędzy dziennym i nocnym trybem pracy dostosowuje natężenie kolorów tak, by AutoMapa była zawsze czytelna niezależnie od warunków atmosferycznych. Kierowcy zmuszeni do zboczenia z zaśnieżonych i nieprzejezdnych dróg docenią automatyczne wyznaczanie nowej trasy i na korygowanie jej na bieżąco.

Od pewnego czasu nawigacja satelitarna, a także AutoMapa pomaga ratownikom GOPR-u. Obszar, jaki zabezpiecza GOPR to pasma polskich gór od Karkonoszy poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską do Bieszczad, o łącznej powierzchni 20.410 km2. To 7.200 km szlaków turystycznych i 425 urządzeń narciarskich. Przy tak dużym obszarze szybkie dotarcie na miejsce katastrofy może decydować o ludzkim życiu. W wielu przypadkach nawigacja satelitarna może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu dotarcia na miejsce wypadku. Według Naczelnika Grupy Jurajskiej GOPR Piotra Van der Coghen: 'Roczny bilans działalności ratowniczej to 1.825 interwencji, 1.996 akcji ratunkowych, 141 wypraw ratunkowych, w tym 31 z użyciem śmigłowca, 2.631 ratowanych osób i niestety 25 wypadków śmiertelnych. AutoMapa niejednokrotnie pomagała nam w podjęciu akcji ratunkowych. Szczególnie użyteczna jest przy fatalnych warunkach pogodowych, kiedy określenie miejsca zdarzenia jest bardzo utrudnione’.

http://www.AutoMapa.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top