Bezpieczeństwo w sieci – podręcznik dla rodziny

Przewodnik „Bezpieczeństwo w sieci – elementarz dla całej rodziny” został przygotowany przez UPC Polska oraz Insafe. Publikacja jest przeznaczona dla rodziców oraz dzieci i ma za zadanie pomóc im w bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Elementarz został opublikowany w 11 językach.
Z Internetu korzystają dzisiaj coraz młodsze dzieci. Wielu rodziców – często nieświadomych konsekwencji, jakie niesie nieumiejętne korzystanie z sieci – nie kontroluje sposobu w jaki spędzają one czas przy komputerze. 

”Zdarza się często, że  rodzicom brakuje wiedzy na temat Internetu, możliwości, jakie otwiera przed dziećmi, ale także zagrożeń, jakie niesie nierozważne korzystanie z jego zasobów. Bez tej wiedzy rodzice nie będą w stanie wprowadzić dziecka bezpiecznie w wirtualną rzeczywistość, ale także nie będą mogli monitorować, w jaki sposób dziecko korzysta z globalnej sieci, jakie strony odwiedza i jakie znajomości za pomocą Internetu zawiera.” – powiedziała Beata Szurowska, dr pedagogiki z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Na co dzień rodzice uczą swoje dzieci ostrożności i tego, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.  W dzisiejszych czasach nie mogą się jednak ograniczać tylko do świata realnego. Dzieci potrzebują przewodników także w rzeczywistości wirtualnej, która staje się ich codziennością. Tymczasem wielu rodziców nie ma do tego wystarczającej wiedzy.

Publikacja „Bezpieczeństwo w sieci – elementarz dla całej rodziny”, której premiera odbyła się 12 lutego – w Dzień Bezpiecznego Internetu – jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz ich rodziców. Ma im pomóc we wspólnym przygotowaniu się do korzystania z komputera i Internetu, we wspólnym oswajaniu sieci. Pokazuje m.in. jak Internet może integrować rodzinę, zwraca uwagę na główne zagrożenia.

Publikacja od razu zachęca aby wziąć ją do ręki. Wygodna w użyciu, estetyczna i bardzo kolorowa teczka mieści w sobie dwie broszury, jedną przeznaczoną dla dzieci, drugą dla rodziców. Do wydawnictwa dołączono też naklejki, karty z opisami różnych sytuacji oraz dyplom dla całej rodziny.
 
Bezpieczeństwo w sieci - podręcznik dla rodziny 1

Dzięki przystępnej zawartości książeczki krok po kroku wprowadzają całą rodzinę w tematykę Internetu. Dzieciom zapewniają edukację połączoną z zabawą a rodzicom wiedzę, która pozwoli im zostać przewodnikiem po wirtualnym świecie dla dzieci i partnerem do dyskusji dla młodzieży. Obydwie części mają taką samą strukturę i analogiczne rozdziały, kolejne sekcje tematyczne pozwalają na przyswojenie tych samych informacji w odpowiedni dla adresata dziecięcego lub dorosłego sposób.

Elementarz porusza zagadnienia takie jak ochrona domowego komputera przed wirusami i złośliwymi programami, które łatwo przedostają się np. wraz ze ściąganymi z Internetu i popularnymi wśród dzieci grami. Radzi, jak walczyć ze spamem oraz jak bezpiecznie zakładać konta internetowe, aby nie były przechwytywane przez spamerów. Uczy bezpiecznego komunikowania się z innymi użytkownikami sieci, pokazuje jak chronić swoje dane osobowe. Wyjaśnia także, czym jest cyberprzemoc, podaje jej przykłady i sposoby ochrony dzieci. Walory dydaktyczne podręcznika wzmacniają liczne ćwiczenia i testy, które dzieci mogą rozwiązywać razem z rodzicami. Rodzice i dzieci znajdą też w przewodniku przydatne adresy internetowe i telefoniczne, pod którymi można zasięgnąć porady lub sprawdzić posiadaną wiedzę. 

Bezpieczeństwo w sieci - podręcznik dla rodziny 2

Jak pokazują badania, co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7-14 lat. W Internecie szuka przede wszystkim gier on-line i na stronach im poświeconych spędza najwięcej czasu (70% użytkowników wg badań firmy Gemius SA z 2007 roku). Jednak poszukując rozrywki, młody internauta często trafia mimowolnie na nieodpowiednie dla jego wieku lub niebezpieczne treści. Zwykle są to materiały o charakterze erotycznym lub pornograficznym, kontakt z nimi deklaruje 71% badanych. Ponad połowa młodych użytkowników Internetu twierdzi, że napotyka w Internecie treści przedstawiające brutalne sceny przemocy.

Internet to także ważne medium używane przez dzieci i młodzież do komunikacji. Aż 64 % młodzieży (12-17 lat) zawiera znajomości w Internecie, a 45 % z nich spotkało się z osobami zapoznanymi w ten sposób świecie realnym. Młodzi internauci nie widzą niebezpieczeństw z tym związanych  – tylko 15%  z nich, poinformowało o tym swojego rodzica. ”Pedofilia i narażenie dzieci na niebezpieczne treści to poważny problem, któremu staramy się przeciwdziałać. Jednym ze sposobów zapobiegania oprócz blokowania stron niepożądanych i ścigania cyberprzestępców,  jest edukacja dzieci, młodzieży i rodziców. Dlatego każda tego typu inicjatywa zasługuje na pochwałę" – powiedział nadkomisarz Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji.

Elektroniczną wersję podręcznika w formacie pdf można pobrać ze strony: www.upclive.pl/dzieci/2089/20897358.html. Niebawem maja się tam też pojawić zapowiedzi kursów na temat bezpieczeństwa w Internecie organizowanych przez UPC.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024
I ❤ business & HR
11.06.2024 - 12.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top