Bezpieczny WordPress – przegląd narzędzi do tworzenia kopii bezpieczeństwa [kody!]

Prowadząc blog firmowy czy stronę o charakterze informacyjnym bardzo często wykorzystujemy WordPressa jako główną platformę do zarządzania treścią. Co jednak z kopiami bezpieczeństwa tego systemu?

Bardzo prawdziwe powiedzenie mówi „Ludzie dzielą się na tych co robią kopie bezpieczeństwa i na tych co będą je robić”.

Bezpieczny WordPress – przegląd narzędzi do tworzenia kopii bezpieczeństwa [kody!] 1

Posiadając konto hostingowe u popularnego dostawcy otrzymujemy oczywiście możliwość tworzenia automatycznych kopii zapasowych danych z naszego konta. Zapytajcie swojego dostawcę jak to wygląda w Waszym przypadku. Co ważne, do kopii nie mamy bezpośredniego dostępu i najczęściej musimy zgłaszać naszą prośbę do pomocy technicznej. Czyli w przypadku awarii lub naszego błędu możemy zostać bez naszej strony na kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin.

Co możemy zrobić?

Kopie możemy tworzyć samodzielnie, czyli najpierw przegrywamy zawartość naszego folderu z plikami WordPressa, później musimy to samo zrobić z bazą danych. Wykonujemy to już z wykorzystaniem panelu, do którego dostęp uzyskujemy od naszego dostawcy konta hostingowego. Cała procedura jest o tyle kłopotliwa, że za każdym razem musimy kopiować wszystkie dane, nawet jeśli na naszej stronie pojawiły się tylko dwa nowe wpisy od ostatnio wykonanej kopii. Dodatkowo wymaga od nas zaangażowania każdorazowo kilkunastu minut, aby przeprowadzić ten proces.

Innym wyjściem jest skorzystanie z usług innych firm świadczących usługi kopii bezpieczeństwa naszego WordPressa. Zalety? Dane najczęściej kopiowane są różnicowo, czyli jeśli od ostatniej kopii dodaliśmy tylko dwa artykuły, to w nowej kopii znajdą się tylko dwa wpisy, nie całość. Drugą zaletą jest pełna automatyzacja procesu – czyli raz definiujemy warunki i później już wszystko się dzieje automatycznie.

Dla naszych Czytelników wybraliśmy kilka tego typu serwisów. Dla wszystkich, którzy chcieliby skorzystać ze znacznie wydłużonego okresu próbnego usługi BlogVault mamy niespodziankę – dodajcie wpis z linkiem do tego artykułu na swoim profilu w serwisie społecznościowym, w komentarzu pod tą wiadomością podajcie link do Waszego wpisu na Facebooku, Twitterze czy Google+ a otrzymacie aż trzy miesiące darmowych kopii w serwisie BlogVault.net (pakiet Plus dla 3 witryn opartych na WordPressie)! Pamiętajcie, aby dodać komentarz do 14. maja do końca dnia. Po tym terminie nie będziemy już wysyłać zaproszeń.

BlogVault.net
Chyba najlepszy stosunek ceny do jakości. Skrypt zadziałał od razu, pomoc techniczna odpowiada w ciągu kilku minut. Cena zaczyna się od 9 dol. za miesiąc. To właśnie to rozwiązanie możecie testować przez trzy miesiące! Polecamy!

WordPress Backup for WordPress
Kopia wykonywana z wykorzystaniem naszego konta w serwisie Dropbox. Pełna automatyzacja – jesteśmy co prawda ograniczeni pojemnością naszego konta na Dropboksie, jednak darmowa oferta może nam wynagrodzić niedogodności.

Online Backup for WordPress 
Otrzymujemy 100 MB darmowej przestrzeni na nasze dane w profesjonalnym centrum danych BackupTechnology, niestety nie mamy informacji co się stanie gdy nasza kopia przekracza 100 MB.

VaultPress
Usługa stworzona przez właścicieli WordPress, co może być dodatkowym atutem w wyborze. Miesięczny koszt wykonywanej kopii zaczyna się od 15 dol. za witrynę. Poza typową kopią mamy dostęp do wielu dodatkowych usług, w tym powiadomienia o potencjalnych zagrożeniach.

iDrive
W darmowym planie otrzymamy aż 5 GB! To zdecydowanie powinno wystarczyć dla większości użytkowników. Potrzebujesz więcej? Nie ma problemu – 150 GB w cenie 4,95 dol za miesiąc. Jest tylko jeden problem – u nas nie działa wykonywanie kopii.

Jeśli macie swoje sprawdzone rozwiązania podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami, zachęcamy do dyskusji!

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top