Błąd w jądrze Windows pozwala ominąć Kontrolę Konta Użytkownika

Kolejny błąd Zero-Day platformy Windows, luka umożliwiająca rozszerzenie uprawnień pozwala standardowym użytkownikom na wykonanie dowolnego kodu w trybie jądra.

Kolejny błąd Zero-Day platformy Windows dotyczy win32k.sys (krytyczny składnik jądra Windows) i wygląda na to, że tym razemproblem będzie poważnym wyzwaniem dla świata bezpieczeństwa. Zagrożenie wywoływane jest poprzez przepełnienie bufora w pliku jądra, które pozwala na uruchomienie kodu z pominięciem Kontroli Konta Użytkownika (UAC) w systemie Windows Vista i Windows 7.

Bardziej szczegółowo, luka bezpieczeństwa dotyczy API RtlQueryRegistryValues, które odpowiada za odpytywanie wartości rejestrów zgodnie z tabelą zapytań, a pole EntryContext stanowi bufor wyjściowy. Do wykorzystania luki konieczne jest utworzenie przez atakującego zmodyfikowanego klucza Rejestru lub możliwość manipulowania kluczem Rejestru, do którego wystarcza dostęp na prawach zwykłego użytkownika. – Ze względu na naturę luki, dalszych szczegółów nie ujawnimy. – mówią specjaliści z Marken Systemy AntywirusoweWystarczy  powiedzieć, że działający proof-of-concept przez kilka godzin dostępny był na jednej z bardzo popularnych stron dotyczących programowania. Demonstracja zawierała instrukcję krok po kroku, a także binaria oraz kody źródłowe potrzebne do pokonania UAC.

Błąd w jądrze Windows pozwala ominąć Kontrolę Konta Użytkownika 1

Ze względu na to, że błąd win32k.sys wciąż jest niezałatany, a kod exploita został upubliczniony, możemy się spodziewać, że już wkrótce luka będzie wykorzystywana przez malware. Inżynierowie firmy BitDefender, producenta jednego z najbardziej skutecznych rozwiązań bezpieczeństwa na świecie, są w pełni świadomi zagrożenia i już pracują nad ogólnym schematem detekcji uniemożliwiającym uzyskiwanie dostępu do jądra przez szkodliwe oprogramowanie.

– Tymczasem zalecamy unikanie pobierania plików z niezaufanych źródeł. Ponadto, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zdecydowanie sugerujemy zainstalowanie i zaktualizowanie programu antywirusowego. – dodają specjaliści Marken Systemy Antywirusowe.

źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Wpisy promowane

Wydarzenia

dev.js Summit 2022
13.10.2022
semKRK#20
28.10.2022
Weź nasz patronat!
31.12.2022

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry