Chętniej zdalni niż mobilni?

W lipcu w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl opublikowano 300 ofert telepracy w różnych zawodach. Stanowiły one około 2 proc. z ponad 17 tysięcy wszystkich aktywnych ogłoszeń w tym miesiącu.  Cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Na jedną ofertę pracy zdalnej aplikowało średnio 58 osób. To o wiele wyższa średnia niż np. w takich branżach jak telemarketing, gdzie wynosi ona 30 aplikacji, bankowość i finanse, gdzie o jeden etat walczy średnio 15 osób czy też w informatyce, gdzie na jedną ofertę aplikuje średnio 14 kandydatów.

Telepraca nie jest już dziś domeną zawodów związanych tylko z informatyką. Oferty w e-commerce telemarketingu, telesprzedaży czy w ubezpieczeniach i finansach stanowiły w lipcu około 66 proc. wszystkich ofert pracy zdalnej, a związane bezpośrednio z IT – około 34 proc. Były wśród nich propozycje pracy dla programistów, grafików komputerowych, ale także dla osób, które aktualizowały bazy danych i administratorów serwisów internetowych.

„Praca zdalna określana też przez pracodawców jako telepraca lub praca z domu to także zajęcie, którego podejmują się studenci lub osoby, które poszukują dodatkowych źródeł utrzymania. Aby ją wykonywać trzeba mieć komputer, dostęp do Internetu oraz telefon, a więc powszechnie dostępne już dziś narzędzia. Wynagrodzenie jest najczęściej uzależnione od wyników, ale jak wskazuje wysoka średnia aplikacji na jedno ogłoszenie, jest to forma akceptowana przez osoby poszukujących pracy” – mówi Aneta Matysek, Manager ds. Sprzedaży internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Coraz częściej do telepracy przekonują pracodawców oszczędności, które można osiągnąć stosując taką formę zatrudnienia. Wynikają one ze zmniejszenia niezbędnej powierzchni biurowej, opłat za energię, czy też innych kosztów pracy takich jak choćby ZUS. Często są to oferty pracy na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło.

Firma Cisco, zgodnie z opublikowanym w lipcu raportem zyskuje rocznie dzięki pracy zdalnej oszczędności rzędu 277 mln USD. Około 69 proc. z badanych pracowników tej międzynarodowej korporacji stwierdziło, że telepraca podwyższa ich wydajność, a 75 proc., że poprawia terminowość ich pracy.

Praca zdalna może być receptą na niską mobilność zawodową Polaków, spowodowaną między innymi dużą dysproporcją między zarobkami, a ceną mieszkań. Według danych portalu wynajem.pl obecnie za wynajęcie dwupokojowego mieszkania wraz z opłatami w Warszawie należy zapłacić około 2300 PLN brutto, a w Krakowie 1700 PLN. W przypadku Warszawy stanowi to 69 proc. średniego wynagrodzenia, które według GUS wynosiło w czerwcu 3287 PLN brutto, a w przypadku Krakowa około 51 proc.

Jak wynika z ankiety, którą przeprowadzono między kwietniem a majem 2009 wśród użytkowników internetowej giełdy pracy infoPraca.pl, tylko 34 proc. ankietowanych rozważa zmianę miejsca zamieszkania w poszukiwaniu pracy, a 30 proc. podjęcie takiej decyzji uzależnia od wysokości proponowanego wynagrodzenia. 37 proc. uczestników ankiety nie bierze pod uwagę zmiany miejsca zamieszkania podczas poszukiwaniu pracy.

46 proc. ankietowanych skłonna jest dojeżdżać do 30 kilometrów, a do 50 kilometrów 22 proc. badanych. Większe odległości, takie jak 100 i więcej kilometrów na dojazdy jest w stanie zaakceptować 14 proc., a perspektywę dojazdów do pracy odrzuca 17 proc. badanych. Wśród uczestników ankiety 42 proc. posiadało wykształcenie wyższe, średnie zawodowe 22 proc. a średnie ogólnokształcące 13 proc.

infoPraca.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top