Chiny: 800 mln internautów za dwa lata

Opublikowano: 8 stycznia 2013. Kategoria: Rynek. Tagi:

Chiński rząd udostępnił szacunki, z których wynika, że w 2015 r. liczba internautów sięgnie 800 mln.

Chiny flagaGłówną przyczyną dynamicznego wzrostu liczby internautów ma być rozwijanie projektu udostępnienia szerokopasmowego internetu wszystkim regionom Chin. Obecnie w tym kraju ok. 550 mln osób ma dostęp do sieci – to wciąż tylko niespełna 40 proc. wszystkich mieszkańców.

Chińskie ministerstwo przekonuje, że w 2015 r. internautów będzie już 800 mln. Wydaje się, że są to szacunki możliwe do zrealizowania, nawet jeśli tempo wzrostu będzie na podobnym jak obecnie poziomie.

Warto zauważyć, że najszybciej rozwijającym się obszarem jest dostęp do internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Już teraz ponad miliard osób korzysta z telefonów, wiele z nich ma także wykupione pakiety danych.

Inną sprawą jest oczywiście dostępność do chińskiego rynku internetowego i możliwość korzystania z zachodnich projektów (np. serwisów społecznościowych) przez Chińczyków. Bariera językowa jest tylko jednym z problemów; wiele serwisów jest zablokowanych lub występuje w lokalnych wersjach.

Dawid ZarazińskiChiny: 800 mln internautów za dwa lata

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.